Insights from visual anthropology: A gypsy community living in Rajasthan
Görsel antropoloji kapsamında Racastan'da yaşayan bir çingene topluluğu
- Tez No: 885808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DALAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hindistan'ın Racastan bölgesinde yaşayan göçebeliği bırakıp kentin yakınına yerleşen bir çingene/roman topluluğu ile yaşadığım gözlem bu etnografik çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Doğada kobra yılanı yakalayıp, zehirini alıp onu eğiten ve yerel çalgıları 'Pungi' ile eğittikleri kobralarla yılan oynatıcılığı yaparak geçimini sağlayan bu ailenin, kendi kültürlerini ekonomik gelir kapısı haline getirmelerini bu araştırmanın kapsamına oturttum. Katılımcı gözlem yöntemiyle çadırda yaşayan bu topluluk ile edindiğim tüm bilgi ve veriyi üç temel teorik çerçevede oluşturdum. İnsanların akış halinde edindiği ve birbirine bulaştırdığı kültürel unsurları vurgulayan etno akışların karşılığının; bu roman topluluğunun göç halindeyken öğrendiği ve bulaştırdığı kültürel kodların yayılmasında etken olduğunu bulgularımda belirttim. Batının sürekli egzotik bir bakış açısı ile gördüğü bu topluluğun, ekonomik refah arayışını kendi kültürlerini kullanarak çözmesinin, oryantalizm kavramına karşılık geldiğini çalışmamda açıkladım. Lacan'ın teorisi ile çerçeveyi tamamladım. Ayrıca sahadan alınan tüm araştırma bulguları, topluluğun deneyimleri ve kimliklerinin nasıl şekillendiğini analiz etmek için görsel antropoloji metodolojisi ile de ele alınıp tartışılmıştır. Yazılı bilgi ile birlikte görsel materyalin de teorik çerçevede yorumunu ve sentezini içeren bir çerçeve sunmaktadır. Bu araştırma çingenelerin tarihsel başlangıç noktası Racastan'da bir topluluğu gözlemleyerek, küresel kültürel akışlarını, batılı algıların ve kültürel yapıların birbirine bağlılığını ve topluluğun kültürel dinamiklerindeki değişimi karşılaştırmalı olarak etnografik bir çalışma olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this ethnographic study is my observation of a Gypsy/Roma community in the Rajasthan region of India, who have abandoned their nomadic lifestyle to settle near a city. This family makes their living by catching cobras in the wild, extracting their venom, training them, and performing snake charming using local instruments called 'Pungi'. I focused this research on how they have turned their cultural practices into a source of economic income. Using participant observation, I gathered all the information and data from living with this tent-dwelling community and structured it around three main theoretical frameworks. My findings indicated that the cultural elements people acquire and transmit while in flux, which are highlighted by ethnoscape, played a role in the dissemination of cultural codes that this Roma community learned and spread while migrating. I explained in my study that the way this community seeks economic prosperity by utilizing their culture corresponds to the concept of Orientalism, a perspective through which the West continually views this community as exotic. I completed the framework with Lacan's theory. Additionally, all research findings from the field were also addressed and discussed using visual anthropology methodology to analyze how the community's experiences and identities were shaped. This research provides a comparative ethnographic study by observing a community in Rajasthan, the historical starting point of the Gypsies, presenting the global cultural flows, the interconnectedness of Western perceptions and cultural structures, and the changes in the community's cultural dynamics.