Sosyal hizmetler alanında çalışanların sendikal örgütlenme nedenleri, sendikal tutumu, sendikaya bağlılığı ve yaşam memnuniyeti
Reasons for organizing a union, union attitude, union commitment, and life satisfaction of employees in the field of social services
- Tez No: 885831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü'nde çalışan sosyal çalışmacı, psikolog ve sosyologların sendikal örgütlenme nedenleri, sendikal tutumları, sendikaya bağlılıkları ve yaşam memnuniyetleri incelenmiştir. Nicel araştırma yönetiminin tercih edildiği çalışmada hataları en aza indirgemek ve yüksek temsil oranına sahip bir örneklem oluşturabilmek için tabakalı örneklem seçimi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada sosyal çalışmacıların sendikal algıları, beklentileri ile sendikal örgütlenme nedenleri ve yaşam doyumları diğer meslek elemanlarına (sosyolog ve psikologlar) kıyasla incelendiğinden, evren mezun olunan lisans programı itibarı ile tabakalara ayrılmıştır. 2024 Ocak ayı verilerine göre İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde 301 sendikalı meslek elemanı(sosyal çalışmacı, psikolog ve sosyolog) bulunmaktadır (sendika üyesi meslek elemanlarının yaklaşık %53'ünü sosyal çalışmacılar, yaklaşık %12'sini psikologlar ve yaklaşık %34'ünü sosyologlar oluşturmaktadır).Çalışmadaki örneklem orantılı tabakalı örneklem metodu esas alınarak mezuniyet programı esasına dayalı olarak sosyal çalışmacı, psikolog ve sosyologlardan oluşan bu üç alt tabakadan temsil oranına uygun olarak seçilmiş ve temsil oranına ulaştığı noktada 130 kişi ile sınırlandırılmıştır (örneklemin %56,2'sini sosyal çalışmacılar, %36,2'sini sosyologlar ve %7,7'sini psikologlar oluşturmuştur). Araştırmada veri toplama aracı olarak Sendikal Örgütlenme Nedenleri Ölçeği, Sendikal Tutum Ölçeği, Sendikaya Bağlılık Ölçeği ve Yaşam Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yaşları, cinsiyetleri, mezun oldukları lisans programı, eğitim seviyeleri ve meslekte geçirdikleri sürelere göre katılımcıların sendikal örgütlenme nedenleri, sendikal tutumları, sendikaya bağlılıkları ve yaşam memnuniyetleri düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada sendikal örgütlenme nedenleri, sendikal tutum, sendikaya bağlılık ve yaşam memnuniyeti düzeylerinin birbirleri ile ilişkisi değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamış, aralarında zayıf bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the reasons for union organization, union attitudes, union commitment and life satisfaction of social workers, psychologists and sociologists working in the Istanbul Metropolitan Municipality Social Services Branch Directorate. In the study where quantitative research management was preferred, the stratified sample selection method was used to minimize errors and create a sample with a high representation rate. Since the union perceptions, expectations, reasons for union organization and life satisfaction of social workers in this study compared to other professionals (sociologists and psychologists), the universe was divided into layers according to the program graduated. According to January 2024 data, there are 301 unionized professionals (social workers, psychologists and sociologists) within the Istanbul Metropolitan Municipality Social Services Directorate (approximately 53% of union member professionals are social workers, approximately 12% arepsychologists, and approximately 34% are sociologists). The research group was selected in accordance with the representation rate from these three sub-layers consisting of socialworkers, psychologists and sociologists, based on the proportional stratified sampling method and based on the graduation program, and was limited to 130 people as long as it reached the representation rate (56,2% of the research group was social workers, 36,2% were sociologists and 7,7% were psychologists). In the research,“Resasons of Union Organization”,“Union Attitude”,“Union Comittement”and“Life Satisfaction”scales were used as data collection tools. According to the research findings, it was determined that the participants' reasons for unionization, union attitudes, union commitment and life satisfaction levels statistically did not differ significantly according to the participants' age, gender, graduate program, education level and time spent in the profession. Acoording , union attitude, union commitment and life satisfaction levels, it was determined that statistically no significant difference was found, and a weak relationship was found between them.