Yetişkinlere yönelik hazırlanan eğitim videolarının çoklu ortam tasarım ilkelerine göre incelenmesi: enstitü istanbul ismek örneği
Investigation of training videos prepared for adults according to multimedia design principles: institute istanbul ismek case
  1. Tez No: 885832
  2. Yazar: ZEHRA TÜFENKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA DEMİR KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enstitü İstanbul İSMEK (Eİİ), uzaktan eğitim platformu aracılığıyla öğrenenlere zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın çeşitli konularda eğitim almalarına olanak sağlamaktadır. Bu platformda, özellikle yetişkinlere yönelik hazırlanan eğitim videolarının, çoklu ortam tasarım ilkelerine uygunluğu, etkili bir öğrenme deneyimi sunabilmek adına büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı da, Enstitü İstanbul İSMEK bünyesinde yetişkinler için hazırlanan eğitim videolarının, içerik hazırlama standartlarından biri olan çoklu ortam tasarım ilkelerine uygunluğunun incelenmesidir. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini yetişkinlere yönelik hazırlanan 64 eğitim videosu oluşturmaktadır. Çalışmanın güvenirliğini artırmak amacıyla ikinci bir değerlendiriciyle çalışılmıştır. Değerlendiriciler arasında uyum katsayısı 0,93 olarak hesaplanmış ve bu değer puanlayıcılar arasında çok iyi düzeyde bir uyum olduğunu göstermektedir. Araştırmada elde edilen veriler, mevcut durumu incelemek ve yorumlamak amacıyla seçilen“Eğitim Amaçlı Çoklu Ortam Uygulamalarına İlişkin Değerlendirme Tablosu”kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, yüzde (%), sayı (N) ve ortalama gibi betimsel istatistiklerle sunulmuştur. Bulgular bölümünde, farklı alanlardaki eğitim videolarının isimleri ve sayıları tablolarla gösterilmiştir. Araştırmanın sonucunda, konu ile ilgili çalışma yapacak olan araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Institute Istanbul ISMEK (EII) provides learners with the opportunity to receive education on various subjects without time and location constraints through its distance learning platform. On this platform, the compliance of educational videos, especially for adults, with multimedia design principles is of great importance in order to provide an effective learning experience. The purpose of this study is to examine the compliance of the training videos prepared for adults within the Institute Istanbul ISMEK with multimedia design principles, which is one of the content preparation standards. Survey method, one of the descriptive research methods, was used in the study. The sample of the study consists of 64 training videos prepared for adults. In order to increase the reliability of the study, a second evaluator was used. The coefficient of agreement between the raters was calculated as 0.93 and this value shows that there is a very good level of agreement between the raters. The data obtained in the study were analyzed using the“Evaluation Table on Educational Multimedia Applications”selected to examine and interpret the current situation. The findings obtained from the research are presented with descriptive statistics such as percentage (%), number (N) and average. In the findings section, the names and numbers of educational videos in different fields are shown in tables. At the end of the study, suggestions were made for researchers who will conduct studies on the subject.