Philip Pullman's His Dark Materials as source and adaptation
Kaynak ve uyarlama olarak Philip Pullman'ın His Dark Materials'ı
- Tez No: 885830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAH İNCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Philip Pullman'ın His Dark Materials serisini hem bir kaynak hem de bir uyarlama olarak inceleyerek, gerek genel seyirci gerek alan eleştirmenlerince ortaya konan başarısına etki eden sinematik etmenleri konu edinmektedir. Bu haliyle tez, Philip Pullman'ın His Dark Materials serisinde yer alan The Golden Compass, The Subtle Knife ve The Amber Spyglass romanları ile BBC One ve HBO'da yayımlanan His Dark Materials dizisi üzerine kıyaslamalı bir çalışmadır. Alan uzmanları ve genel seyirci açısından da başarılı bir uyarlama addedilen His Dark Materials serisinin bu başarısında, başat karakterlerin görsel mecraya, ekrana yansıtılışlarının önemli bir etmen olduğunu gözlemleyebilmekteyiz. Böylelikle, yazınsal malzeme ile uyarlamadaki sinematik dil ve öğelerin örneklemeli ve yakın okumalı kıyas araştırması için, tez, odakta bulunuşu ve daha bol ve çeşitli durum arz etmesi açısından, ana karakter Lyra ve annesi Mrs. Coulter arasındaki ilişkiyi asıl çalışma kapsamı olarak ele almaktadır. Çalışma, uyarlamanın başarılı olduğunu belirtir ve bunun nedenselliğini araştırırken, uyarlama olgu ve yöntemselliği üzerine ileri sürülmüş görüşlerden başta Linda Hutcheon'ınki olmak üzere, uyarlamanın kaynak metni ilerletmesi, izleyici algısı açısından zenginleşmesine katkı sunması ilkesinden yola çıkmaktadır. Bu tez, uyarlamayı zenginleştiren görsel unsurları mekansal, renk ve film kuramları eşliğinde mercek altına almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Philip Pullman's series His Dark Materials as both a source and an adaptation, and discusses the cinematic factors which contribute to its success set forth by general audiences and critics alike. As such, the thesis is a comparative work on Philip Pullman's novels The Golden Compass, The Subtle Knife and The Amber Spyglass in the novel series His Dark Materials and the television series His Dark Materials broadcast on BBC One and HBO. We can observe that the reflection of the major characters on the screen as a visual medium is a significant factor in the success of the series His Dark Materials as reckoned by both cinema-TV experts and general audiences. Thus, this thesis deals with the relationship between the main character Lyra and her mother Mrs. Coulter as its principal scope of research as it presents a focal, plentiful and diverse case for a comparative study of examples and close reading of the cinematic language and constituents. While this present study considers the given adaptation successful, and researches on its factors, it sets out from the principle that an adaptation's advancing of the source text enriches it in the audience's perception, a view set forth notably by Linda Hutcheon alongside other critics and writers on adaptation as phenomenon and process. This thesis scrutinises the visual elements which enrich the adaptation under the lens of spatial, colour and film theories.