Helicobacter pylori eradikasyonunda 1 ve 2 haftalık LAK (lansoprazol, amoksisilin, klaritromisin) tedavi protokollerinin üre nefes testi kullanılarak karşılaştırılması
The Comparison of the efficiency of one and two weeks LAC (lansoprazole, amoxycillin, clarithromicin) treatment protocols in the eradication of helicobacter pylori by using breath test
  1. Tez No: 88584
  2. Yazar: MÜJDE SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
HELICOBACTER PYLORI ERADİKASYONUNDA 1 VE 2 HAFTALIK LAK (LANSOPRAZOL, AMOKSİSİLİN, KLARİTROMİSİN) TEDAVİ PROTOKOLLERİNİN ETKİNLİĞİNİN ÜRE NEFES TESTİ KULLANILARAK KARŞILAŞTIRILMASI Günümüzde, kesin olarak özellikle duodenal ülseri olan hastalarda % 95 'e varan oranlarda Hp kolonizasyonu bulunduğu ve Hp ile infekte peptik ülserli hastalarda eradikasyon tedavisinin kullanılmasıyla ülser iyileşmesinin dramatik olarak arttığı, ülser rekürrensinin ve komplikasyonlarının azaldığı bilinmektedir. Bir başka deyişle; peptik ülser tedavisi artık Hp eradikasyonu ile özdeşleşmiştir. Genel olarak kabul gören ve uygulanan eradikasyon tedavileri de; PPI ve klaritromisin ile ya bir nitroimidazol türevi (metranidazol) ya da amoksisilinden oluşan 3'lü kombinasyonlardır. Ancak tedavinin süresi konusunda dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ne yazık ki bir görüş birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı; dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan 3'lü lansoprazol, amoksisilin, klaritromisin (LAK) tedavisinin 1 ve 2 hafta süre ile kullanılmasının etkinliğini ve bu tedavi şemalarma hasta uyumunu, eradikasyon kontrollerini bu konuda altm standart olan üre nefes testi ile yaparak karşılaştırmaktır. Endoskopi ile duodenal ülser saptanan, hızlı üreaz testi ve histopatolojik olarak Hp pozitif bulunan toplam 51 hasta (28 erkek, 23 kadın, yaş ort: 44.8 ± 13.1) çalışmaya alınmıştır. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır. Lansoprazol 30 mg, klaritromisin 500 mg ve amoksisilin lgr şeklindeki üçlü tedavinin günde 2 kez olmak üzere 1 hafta uygulandığı hastalar grup 1, 2 hafta uygulandığı hastalar ise grup 2 olarak belirlenmiştir. Tüm hastalara, Hp eradikasyonunun kontrolü amacıyla, tedavinin bitiminden sonraki en erken 6. haftada olmak üzere 13C üre nefes testi uygulanmıştır. Hp eradikasyonu oranlan ITT ve PP analizlerine göre sırasıyla 1 haftalık LAK tedavisi ile (19/25) % 76 ve (19/25) % 76, 2 haftalık LAK tedavisi ile (21/26) % 81 ve (20/24) % 83 bulunmuş, aralarında istatistiki olarak anlamlı bir fark (p > 0.05) saptanmamıştır. Sonuç olarak, Hp eradikasyonunda kullanılan 1 haftalık LAK tedavisi, 2 haftalık tedavi ile benzer eradikasyon oranlan sağlamaktadır, yan etkisi tolere edilebilir düzeydedir, hasta uyumu iyidir ve ekonomik yönden de 2 haftalık tedaviye göre daha üstündür. Hp eradikasyonunda LAK tedavisinin 1 hafta süreyle kullanılması yeterlidir. Aynca inanıyoruz ki ülkemizde de Hp eradikasyonu kontrolünde üre nefes testinin kullanılması ile daha inandıncı, dünya standartlarında sonuçlar elde edilebilecek ve belki de daha önce yapılmış çalışmalardan farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır. 40
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF THE EFFICIENCY OF ONE AND TWO WEEKS LANSOPRAZOLE, AMOXYCILLIN, CLARITHROMYCIN (LAC) TREATMENT PROTOCOLS IN THE ERADICATION OF HELICOBACTER PYLORI BY USING UREA BREATH TEST It has been known that, Helicobacter pylori (Hp) is highly associated with duodenal ulcer disease, having been isolated from up to 95 % of patients with duodenal ulcer. Cure of Hp infection has resulted dramatically in ulcer healing and a significant reduction in ulcer recurrence and complications. In other words, treatment of peptic ulcer means Hp eradication. There is an agreement on the triple therapy (PPI and two of the following: clarithromycin, a nitroimidazole and amoxycillin) for eradication of Hp but a continuous debate about the duration of therapy in Turkey as all over the World. In this study we aimed to compare the efficacy of one week of treatment with lansoprazole, amoxycillin, clarithromycin (LAC) versus two weeks of the same treatment by 13C-urea breath test. Fifty-one patients (28 male, 23 female, mean age = 44.8 ± 13.1) were enrolled in the study based on histological detection of Hp in gastric biopsy specimens and positive rapid urease test results. They were randomized to receive 30 mg. lansoprazole, 1 gr. amoxycillin and 500 mg. clarithromycin twice daily for 7 (Group 1) or 14 days (Group 2). Eradication of Hp was determined by 13C-urea breath test at least 6 weeks after completion of therapy. Based on intention-to-treat (ITT) and per-protocol (PP) analysis, Hp eradication rates of Group 1 and Group 2 were (19/25) 76 %, (19/25) 76 % and (21/26) 81 %, (20/24) 83 %, respectively (p > O.Oj). And there were no significant differences in eradication rates between two groups. In conclusion, one week treatment with LAC is as effective as two week's treatment. Besides it is well-tolerated and associated with high patient compliance. For eradication of Hp one week LAC therapy is sufficient. Also, we believe that we can obtain more trustable results in accordance with world standarts by using urea breath test for determination of Hp eradication in Turkey. *1