Peptik ülser perforasyonunun basit sütürle onarımından sonra helicobacter pylori eradikasyonunun ülser nüksüne etkisi
The effect of pellicbacter pylori eradycation on the ulser relapse after the simple suture repair of peptic ulcer perforation
- Tez No: 512260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP KAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
H.pylori, rekürren peptik ülser hastalığının en önemli nedenidir(112). Bununla birlikte, H.pylori ile perfore peptik ülser arasındaki ilişki henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir. Perfore peptik ülserin kontrolü, tartışmalı bir durumdur. Basit sütürle onarım yöntemi %30-80 gibi yüksek ülser rekürrens oranlarıyla birliktedir (1,2). Ülser hastalığında hastalığın ve sonraki tekrarlamaların ana nedeni olarak mide asidi gösterildiğinden beri perfore peptik ülser tanılı hastalarda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek mide asidi salgılanmasını azaltıcı cerrahinin rekürren ülser oluşma eğilimini ortadan kaldırdığı savunulmaktaydı (3,4). H.pylori eradikasyonu, komplike olmayan ve kanayan peptik ülserlerin standart tedavisi olsada, perforasyondaki yeri tartışmalıdır (15,16). Yakın tarihte, peptik ülser perforasyonu olan hastalarda H.pylori enfeksiyonunun yaygınlığının yüksek olduğunu bildiren yayınlar vardır. Peptik ülser perforasyonunun basit sütürle onarımından sonra, H.pylori eradikasyonunun uzamış bir ülser remisyonu mu sağladığı yoksa acil nihai ameliyatı mı gerektirdiği henüz belirsizdir. Bu çalışmamızda, peptik ülser perforasyonunun basit sütürle onarımından sonra, H.pylori eradikasyonunun ülser nüksünü azaltıp azaltmadığına karar vermeye çalıştık. Ocak 2002-Aralık 2003 tarihleri arasında peptik ülser perforasyonu laparotomi ile onaylanan 95 hastadan 78'i çalışma için seçildi. 66'sında H.pylori enfeksiyonu olduğu gösterildi (%84.6). Bu hastalar ya bir kür antihelicobacter pylori tedavisi veya dört haftalık bir kür Lansoprazol tedavisi almışlardır. Hastalar taburcu olduktan iki ay sonra ülser iyileşmesi açısından, bir yıl sonra ülser rekürrensi açısından endoskopi ile kontrol edildilerç Hastaların 34'ü antihelicobacter pylori tadvi grubuna, 32'si Lansoprazol tedavi grubuna alındı. Antihelicobacter pylori tedavi grubundaki 34 hastanın 33'ünde, Lansoprazol grubundaki 32 hastanın 29'unda ikinci aydaki endoskopi kontrollerinde ülser iyileşmişti. İlk ülser iyileşme oranları %97 ve %90 oranlarıyla iki grupta benzerdi. Bir yıl sonraki ülser rekürrensi oranı antihelicobacter pylori grubunda %11.7 (34 hastanın 4'ünde) ile, Lansoprazol grubundaki %50'ye (32 hastanın 16'sında) göre oldukça düşük bulundu. H.pylori pozitif olan peptik ülser perforasyonlu hastalarda H.pylori eradike edilirse ülser rekürrens oranı azalır. Generalize peritonit varlığında acil asit azaltıcı tedaviler gereksizdir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is the most important cause of recurrent peptic ulcer disease (112). However, the association between Helicobacter pylori infection and perforated peptic ulcer has not been completely settled. The management of perforated peptic ulceration has been controversial. Simple closure has been associated with high ulcer recurrence rates of 30% to 80% (1,2). Since asid has been considered the most important cause of ulcer disease and ulcer recurrence, concurrent acid-reduction surgery was advocated for the emergency treatment of fit patients with a perforated peptic ulcer to reduce the likelihood of recurrent ulceration ocurring (3,4). Although H.pylori eradication is now the Standart treatment of uncomplicated and bleeding peptic ulcers, its role in perforation remain controversial (15,16). Recently a high prevalence of H.pylori infection has been reported in patients with perforations of peptic ulcer. It is unclear whether eradication of the bacterium confers prolonged ulcer remission after simple repair and hence obviates the need for an immediate definitive operation. In this trial, we sought to determine whether eradication of H.pylori could reduce the risk of ulcer recurrence after simple closure of perforated peptic ulcer. From January 2002 to December 2003, ninety-five patients were confirmed to have peptic ulcer perforation by laparotomy and seventy-eight patients were eligible for the study. Sixty-six patients (84.6%) were shown to be infected by H.pylori. H.pylori positive patients were randomized to recieve either a course of triple anti-helicobacter therapy or a 4-week course of lansoprazole alone. Follow-up endoscopy was performed 2 month and 1 year after hospital discharge for surveillance of ulcer healing and ulcer recurrence status. 34 patients were assigned to the anti-helicobacter therapy and 32 to lansoprazole alone. 33 of the 34 patients in the antihelicobacter group and 29 of the 32 in the lansoprazole alone group had ulcer healed at 2 month. Initial ulcer healing rates were similar in the two groups (97%-90%). After 1 year, ulcer relapse was significantly less common in patients treated with anti-helicobacter therapy than in those who received lansoprazole alone (11.7%-50%). Eradication of H.pylori prevents ulcer recurrence in patients with H.pylori- associated perforated peptic ulcers, immediate acid-reduction surgery in the presence of generalized peritonitis is unnecessary.