Antik Hellen toplumlarında korsanlık: Başlangıcından Hellenistik Dönem'e kadar
Piracy in ancient Hellenic societies: From the beginning to the Hellenistic Period
- Tez No: 885867
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Tarih, Marine, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Denizaşırı faaliyetler göz önünde bulundurulmaksızın Hellen uygarlığının ekonomik, kültürel, siyasal ve sosyal tarihini doğru bir şekilde analiz etmek mümkün olmayacaktır. Deniz ulaşımı, Akdeniz'de ve daha spesifik olarak Ege Denizi coğrafyası içerisinde tarih öncesi dönemlerden kalma bir alışkanlık veya bir zorunluluk olarak neredeyse hep var olmuştur. Denizel açıdan halihazırda var olan bilgi birikimi üzerine inşa olan Hellen Uygarlığı da bu tradisyonu geliştirmiş ve kendinden sonraki nesillere başarıyla aktarmıştır. Ancak tüm bu süreç her daim pozitif ilerlememiş; doğal ve coğrafi muhalefetlerin yanı sıra beşeri bir muhalefet de deniz ulaşımını güvensiz kılmıştır. Modern insanın adına“korsanlık”dediği bu gasp eylemi her ne kadar daha eski dönemlere tarihlendirilmiş olsa da tam anlamıyla Arkaik ve Klasik Hellen Dünyası'nda belirgin çizgilere sahip olmuştur. Korsanlık faaliyetleri konusunda Hellen toplumları hem etken hem de edilgen konumda sıkça yer almış ve bazı kritik dönemlerde bu faaliyetlerin oynadığı rol Antik Dönem tarihini şekillendirmiştir. Hellenler için korsanlık bazen kıtlık zamanında geçim sağlamak için bir araç bazen de savaş zamanında bir strateji olmuştur. Dolayısıyla tüm bu tarihsel süreç içerisinde korsanlığın halk nezdinde yarattığı algı da sürekli değişmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Hellen, Korsanlık, Gemiler, Ticaret, Deniz Ulaşımı.
Özet (Çeviri)
It is not possible to accurately analyze the economic, cultural, political and social history of the Hellenic civilization without taking into account its maritime activities. Maritime transportation has almost always existed in the Mediterranean, more specifically in the Aegean Sea geography, as a habit or necessity dating back to prehistoric times. The Hellenic Civilization, built on the already existing marine knowledge, developed this tradition and successfully transferred it to the next generations. However, this entire process did not always proceed positively; In addition to natural and geographical opposition, a human opposition also made the maritime transport order unsafe. Although the history of this act of usurpation, which modern people call“piracy”, dates back to earlier periods, it was become fully formed in the Hellenic Archaic and Classical periods. Hellenic societies were frequently involved in both active and passive positions regarding piracy activities, and the role played by these activities in some critical periods shaped the history of the Ancient Period. For the Hellenes, piracy was sometimes a means of making a living in times of famine and sometimes a strategy in times of war. Therefore, throughout this historical process, the perception created by piracy among the public has constantly changed. KEYWORDS: Hellen, Piracy, Ships, Trade, Maritime Transportation.