Antik Hellen ve Roma toplumlarında büyü ve kehanet
Magic and divination in ancient Greek and Roman society
  1. Tez No: 627802
  2. Yazar: OZAN SÜLÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İnsanın yaşamı boyunca üzerinde yaşadığı dünyada, karşılaştığı zorluklarda ya da karar verme aşamalarında ihtiyaç duyduğu kendisinden daha üstün olan bir varlığa yaklaşma durumu, doğaüstü alana ait varlıkları tanımasına sebep olmuştur. Onlara karşı gösterdiği titizlik ve memnun etme çabası, bu varlıkları kutsal hale getirmiştir. Kutsal olana yaklaşarak, kendisinin ya da devletinin geleceğini öğrenmek isteyen insan, kehanet büyülerine başvurmuştur. Büyü metinlerinin içeriği, kullanılan malzeme ve tanrı ya da tanrıçaların mitosları ile bağlantıları, bu durumu anlamada daha da yardımcı olmuştur. Bu çalışmada, Antik Hellen ve Roma toplumlarında ve söz konusu bölgede kehanet ve büyü kavramlarından bahsedilerek, gerçekleştirilen kehanet büyülerinin içeriği, uygulanışı ve malzemeleri ile birlikte toplum, birey ve devlet üzerindeki yerine değinilmiştir. Çalışma boyunca papirolojik ve klasik kaynaklardan faydalanılarak gerçekleştirilen ritüellerin mitolojik yönleri değerlendirilmiş, bu bağlamda kurulan ilişki üzerinden büyü metinleri içerisinde ismi geçen kutsal varlıklar ve malzemeler aracılığıyla bölgedeki Hellenizm ile birlikte varlığına devam eden yerel kültürlerin senkretik yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world, where humanity lives throughout his life; the state, where the individual comes close to a surpassing entity when he encounters a hardship or when he has to make a decision, brings about the recognition of creatures with supernatural area. His diligence and effort to please them has made these beings sacred. By approaching the divine one, the man who wanted to know the future of himself or his state resorted to divination spells. The content of the magic texts, the material used, and their connection with the mythological stories of gods or goddesses have all been further helpful in understanding this situation. In this study, the concepts of divination and spell in Ancient Greek and Roman society and aforementioned region is stated; and the content of divination spell performed, its application and materials and its place in community, individual and the government have been mentioned. Throughout the study, the mythological aspects of the rituals performed by making use of classical and papyrological sources have been evaluated; over the relationship in this context, local cultures' syncretic structures, which are able to subsist with Hellenism through sacraments and materials, aforesaid in spell texts, have been investigated.