Türkiye ve hindistan öğretim programlarının değerler eğitimi kapsamında karşılaştırılması
Comparision of turkiye and india education programs within the scope of values education
  1. Tez No: 885877
  2. Yazar: ORKUN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KIRTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Değerler eğitimi günümüzde eğitim programları açısından önemli ve öncelikli konulardan biridir. Dünyada yapılmış değerler eğitimi ile ilgili çalışmalara bakıldığında değerlerin kazandırılmasına ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Bu araştırmada Türkiye'de ve Hindistan'daki değerler eğitimi yaklaşımları, program yapısı yöntem ve teknikleri değerlendirilmiştir. Araştırmada yöntem olarak Doküman İncelemesi kullanılmıştır. Veri analizi yöntemi olarak ise Doküman Analizi kullanılmıştır. Araştırmada Türkiye'de ve Hindistan'da değerler eğitiminde uygulanan programlar karşılaştırmalı eğitim çerçevesinde incelenmiştir. Veriler incelenirken nitel veri analizi yöntemlerinden Doküman Analizi kullanılmıştır. İki ülkenin değer eğitimi geçmişine tarihsel bir bakış açısı sonucunda Türkiye'de 2005 yılında bakanlık tarafından geliştirilen ve daha sonra 2017-2018 yılında düzenlenen eğitim programı, Hindistan'da ise son yayınlanan 2024-2025 Çerçeve Öğretim Programı genel eğitim yapısı ve değerler eğitimi uygulamaları açısından incelenmiş ve benzerlikler taşıdığı görülmüştür. Türkiye'deki eğitim programlarının ve değerler eğitimi içeriklerinin beceriye yönelik değerler eğitimi yaklaşımlarını benimsedikleri görülürken Hindistan'da ise değer eğitimi duyuların ve duyguların eğitimi olarak görülmektedir. Hindistan değer eğitimini kalbin eğitimi olarak nitelendirmektedir. Türkiye'de değerler eğitimi uygulanırken kullanılan yöntem ve teknikler anlatım, gezi-gözlem, eğitsel oyun, örnek olay, drama, tartışma, problem çözme, işbirliğine dayalı öğrenme ve proje tabanlı öğrenmedir. Hindistan'da ise değerler öğretirken işbirliğine dayalı öğrenme ve grup tartışması gibi benzer yöntemlere yer verilmektedir. Bu tekniklerin dışında hikâye anlatma, hizmet olarak öğrenme, akran öğretimi, deneysel öğretim beyin fırtınası, rol oynama, diyaloglarla sorgulamaya dayalı öğrenme ve öğretme gibi teknikler kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Value education is one of the important and prior issue in education programs today. When we consider all the studies on values education carried out in the world, it is seen that studies are carried out on the acquisition and evaluation of values. In this research, value education approaches, program structure, methods and techniques in Turkey and India were evaluated. Document Review was used as a method in the research. Document Analysis was used as the data analysis method. In the research, the programs implemented in values education in Turkey and India were analyzed within the framework of comparative education. Document Analysis, one of the qualitative data analysis methods, was used when examining the data. As a result of a historical perspective on the values education history of the two countries, the education program developed by the ministry in 2005 in Turkey and later organized in 2017-2018, and the recently published 2024-2025 Framework Curriculum in India were examined in terms of general education structure and values education practices. and it has been observed that they have similarities. While it is seen that education programs and values education contents in Turkey adopt Skill-Oriented value education approaches. In India, value education is seen as the education of senses and emotions. India defines value education as education of the heart. Among the methods and techniques applied when implementing values education in Turkey are lecturing, trip-observation, educational game, case study, drama, discussion, problem solving, collaborative learning and project-based learning. In India, similar methods such as collaborative learning and group discussion are used when teaching values. In addition to these techniques, techniques such as storytelling, service learning, peer teaching, experimental teaching, brainstorming, role playing, ınquiry-based learning and teaching with dialogues are used in India, as well.