The role and impact of the 1908 Revolution in the socio-political transformation of the Ottoman Empire
1908 Devrimi'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun sosyo-politik dönüşümündeki rolü ve etkisi
  1. Tez No: 885876
  2. Yazar: KADİR SELAMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, burjuva devrimi teorik çerçevesinden yararlanarak, 1908 Jön Türk Devrimi'nin üç önemli yönünü ortaya koymaktadır. İlk olarak, devrimin arkasındaki – hem Müslüman hem de gayrimüslim kapitalistlerden oluşan– burjuva aktörlerini tanımlamaktadır. Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerindeki sosyo-ekonomik değişimler, genellikle Müslüman-Türk burjuvazisi ile devlet bürokrasisi arasındaki karşılıklı etkileşim ve simbiyoz yerine“bürokrasinin yerli bir burjuvazi yaratması”olarak anlaşılmaktadır. Bu tez, bu hâkim paradigmayı sorgulamakta ve gayrimüslim muadilleri gibi, Müslüman-Türk burjuvazisinin de önemli bir özne olduğunu ve 1908 Devrimi sırasında ve sonrasında siyasi süreci ve politika yapımını derinden etkilediğini göstermektedir. İkinci olarak, tez, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki uzun vadeli sermaye birikimi ile II. Abdülhamid rejiminin yapıları arasındaki önemli çelişkileri tanımlamakta ve devrimin burjuvazinin iktidarına ve kapitalizmin gelişimine engel olan faktörleri nasıl ortadan kaldırdığını açıklamaktadır. Son olarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun geç on dokuzuncu ve erken yirminci yüzyıldaki dünya ekonomisi ve jeopolitiğindeki yerine odaklanarak, Jön Türk Devrimi'nin süreçlerini ve sonuçlarını şekillendiren küresel ve yerel aktörler ve faktörler arasındaki etkileşimi açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
By drawing upon the bourgeois revolution theoretical framework, this thesis reveals three crucial aspects of the Young Turk Revolution of 1908. First, it identifies the bourgeois actors, comprising both Muslim and non-Muslim capitalists, behind the revolution. Socio-economic changes in the late Ottoman and early Republican eras are often understood as“bureaucracy creating a native bourgeoisie”rather than as a mutual interaction and symbiosis between the Muslim-Turkish bourgeoisie and the state bureaucracy. This thesis challenges this dominant paradigm, showing that, like their non-Muslim counterparts, the Muslim-Turkish bourgeoisie had significant agency and profoundly influenced the political process and policymaking during and after the 1908 Revolution. Second, the thesis identifies the significant contradictions between long-term capital accumulation in the Ottoman Empire and the structures of the regime of Abdulhamid II, explaining how the revolution helped remove obstacles to bourgeois power and capitalist development. Finally, by focusing on the place of the Ottoman Empire in the world economy and geopolitics of the late nineteenth and early twentieth centuries, the thesis explains the interplay between global and local actors and factors that shaped the processes and outcomes of the Young Turk Revolution.