How do target states respond to external support of rebel groups? the response to sponsorship dataset (RSD) and determinants of target responses
Hedef devletler isyancı gruplara destek sağlayan devletlere nasıl yanıt verir? dış desteğe tepki veri seti (RSD) ve hedef devlet tepkilerinin belirleyici faktörleri
  1. Tez No: 885881
  2. Yazar: LATİFE KINAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez, yeni bir veri seti sunarak hedef devletlerin isyancı gruplara yönelik dış devlet desteğine nasıl tepki verdiğini incelemektedir. Dış Desteğe Tepki Veri Seti (RSD) 58 farklı hedef devleti, 102 farklı destekçi devleti ve 150 farklı isyancı grubu kapsamaktadır ve 455 üçlü vaka ve 3719 gözlem oluşturmaktadır. Devlet destekçilerine karşı hedef devlet davranışını açıklayan ilk veri setini kullanarak bu tez, sponsorluğa yanıtların ve yanıt stratejilerinin bir tipolojisini sağlar. Bu tez ayrıca devlet ve grup düzeyinde faktörler de dahil olmak üzere hedef devletlerin yanıtlarını belirleyen faktörleri belirleyerek hedef yanıtlarını kavramsallaştırmak için RSD'yi kullanmaktadır. Bu araştırma, hedef devletlerin, devlet destekçilerini isyancı gruplara yaptıkları yardımdan vazgeçmeye zorlamak veya ikna etmek için zorlayıcı ve zorlayıcı olmayan stratejiler kullandıklarını göstermektedir. Kasıtlı (doğrudan) destek türleri, daha yüksek düzeyde destek, devletler arası stratejik rekabet ve isyancı diplomasi, hedef devletler tarafından zorlayıcı tepkilerin benimsenmesine neden olduğu gözlemlenirken, fiili (dolaylı) destek türleri ise hedef devletlerin zorlayıcı davranışlarını azalttığı gözlemlenmiştir. Devletler arası resmi (formal) ittifakların hedef devletler tarafından sadece karışık (zorlayıcı ve zorlayıcı olmayan) tepkilerin kullanımını azalttığı görülmektedir. Bu çalışma, isyancı grupların dış desteği, çatışma yönetimi ve hedef devletlerin isyancı grupların devlet sponsorlarına yönelik dış politikaları hakkındaki mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how target states respond to external state support of rebel groups by introducing a new dataset. The Response to Sponsorship Dataset (RSD) covers 58 target states, 102 supporter states, and 150 rebel groups, forming 455 triadic cases and 3719 observations. As the first dataset to account for target state behavior against state supporters, this thesis uses the RSD to conceptualize target responses by providing a typology of responses and response strategies and identifying the determinants of responses by target states including state-level and group-level factors. This research demonstrates that target states use coercive and non-coercive strategies to coerce or persuade state supporters into abandoning their assistance for rebel groups. Intentional (direct) support types, higher levels of support, interstate strategic rivalry and rebel diplomacy cause the adoption of coercive responses by target states while de facto (indirect) support types, decrease coercive behavior from target states. Interstate formal alliances are found to be decreasing only the adoption of mixed responses by target states. This study contributes to the existing literature on external support of rebel groups, conflict management, and foreign policies of target states towards state sponsors of rebel groups.