Three essays on geography and trade
Coğrafya ve ticaret üzerine üç makale
- Tez No: 885909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT BANU PAKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Geography, Economics, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ekonomik faaliyetler, bir bölgenin konumu, iklimi ve doğal kaynakları tarafından etkilenerek fiziksel alana düzensiz bir şekilde dağılmıştır. Bu tez, ekonomik coğrafya ve nicel mekansal modelleme alanına, literatürdeki önemli boşlukları ele alan üç makale ile katkıda bulunmaktadır. Birinci bölüm, yerel piyasaların takas edilemeyen girdiler için kentsel arsa fiyatları üzerindeki etkisini incelemektedir. Ayrıştırılmış mekansal veriler ve piyasa erişimini bir araç değişken olarak kullanarak iki aşamalı bir tahmin yaklaşımı kullanarak, profesyonel işletmeler tarafından kullanılan konutların %1 daha fazla olduğu ilçelerde arsa fiyatlarının ortalama %0.59 daha yüksek olduğunu buluyorum. Bu tahmin, potansiyel içsellik için ayarlandığında %1.24'e yükselmekte ve alternatif piyasa erişim tanımları ile sağlamlığı doğrulanmaktadır. İkinci bölüm, Türk ihracatı için ürün bazında ticaret esnekliğini tahmin etmektedir. İthalat tarifeleri ve ticaret akışlarına ilişkin ayrıntılı veriler kullanılarak, tarife varyasyonlarının ticaret akışları üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Ortanca ticaret esnekliği tahmini -4.48 olup, homojen ve farklılaştırılmış mallar ile tüketim, sermaye ve ara malları arasında farklılıklar gözlemlenmektedir. Homojen bir toplam ticaret esnekliği kullanarak hesaplanan Türk ticaretinden elde edilen refah kazançları %19.8 olup, çok sektörlü bir ticaret modelinde heterojen ticaret esneklikleri ile %23.8'e yükselmektedir. Üçüncü bölüm, Türkiye'nin büyük altyapı geliştirme programının (2005-2015) yerel endüstriler içindeki boyut dağılımı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Seyahat süresi tasarrufları ile ölçülen iyileştirilmiş altyapı, potansiyel tedarikçilere erişimi artırarak boyut dağılımını azaltmaktadır. Bu etki, ticaret maliyetlerini azaltmakta ve daha küçük firmaların daha ucuz girdilere erişmesini sağlamaktadır. Boyut dağılımını etkileyen rekabet baskısına dair bir kanıt bulunmamıştır. Bu tez, ekonomik coğrafya ve mekansal modelleme literatüründeki önemli boşlukları ele alarak kentsel ekonomik sonuçlar, uluslararası ticaret ve iç ticaret konularında anlayışımızı ilerletmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic activity is unevenly distributed across physical space, influenced by the location, climate, and natural resources of a region. This dissertation contributes to the field of economic geography and quantitative spatial modeling through three essays that address key gaps in the literature. The first chapter examines the impact of local markets for non-tradable inputs on urban land prices. By using disaggregated spatial data and a two-stage estimation approach with market access as an instrumental variable, I find that districts with 1% more housing used by professional businesses have land prices that are 0.59% higher on average. This estimate increases to 1.24% when adjusted for potential endogeneity, and with robustness confirmed through alternative market access definitions. The second chapter estimates trade elasticity for Turkish exports at the product level. Utilizing detailed data on import tariffs and trade flows, I analyze the effects of tariff variations on trade flows. The median trade elasticity estimate is -4.48, with differences observed between homogeneous and differentiated goods, as well as between consumption, capital, and intermediate goods. The calculated Turkish welfare gains from trade are 19.8% using a homogeneous aggregate trade elasticity, increasing to 23.8% with heterogeneous trade elasticities in a multi-sector trade model. The third chapter investigates the effects of Turkey's large infrastructure development program (2005-2015) on the size dispersion within local industries. Improved infrastructure, measured by travel time savings, decreases size dispersion by enhancing access to potential suppliers. This effect reduces trade costs and allows smaller firms to access cheaper inputs. No evidence of pro-competitive pressure affecting size dispersion was found. Overall, this dissertation advances our understanding of urban economic outcomes, international trade, and domestic trade by addressing significant gaps in economic geography and spatial modeling literature.