Cucumis melo var. inodorus kabuk özütü kullanarak gümüş nanopartiküllerin sentezi, antimikrobiyal ve sularda ağır metal giderimi aktivitelerinin belirlenmesi
Synthesis of silver nanoparticles using Cucumis melo var. inodorus bark extract and determination of their antimicrobial and heavy metal removal activities in water
  1. Tez No: 885958
  2. Yazar: FURKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında Manisa Kırkağaç bölgesinde yetişen Cucumis melo var. inodorus bitkisinin kabuk sulu özüt kullanılarak gümüş nanopartikülleri (AgNP'ler) hızlı ve herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan yeşil sentez yöntemi ile üretildi. Gümüş nanopartiküller çeşitli teknikler kullanılarak karakterize edildi ve antimikrobiyal ve Viranşehir'den toplanan çeşitli içme suyu numunelerindeki ağır metal giderim aktiviteleri test edildi. Sentezlenen gümüş nanopartiküllerin (AgNP'lerin) karakteristik özellikleri Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), Scanning Electron Microscope (SEM), Transmission Electron Microscope (TEM), Atomic Force Mikroscope (AFM), Energy Dispersive X-ray (EDX) ve X-ray Powder Diffraction (XRD) yöntemleri kullanılarak aydınlatıldı. Karakterizasyon verilerine göre AgNP'lerin 431.53 nm dalga boyunda maksimumum absorbans gösterdikleri ve Deby Sherrer denklemine göre 27.06 nm ortalama boyut dağılımına ve kübik kristal görünüme sahip oldukları belirlendi. AgNP'lerin antimikrobiyal aktiviteleri minimum inhibisyon konsantrasyonu (MIC) yöntemi kullanılarak mikrodilüsyon tekniği ile belirlendi. AgNP'lerin patojen bakteri suşları ve Candida albicans mayasının üremesinin baskılanmasında oldukça etkili olduğu belirlendi. Sentezlenen AgNP'lerin Viranşehir şehir merkezinin farklı noktalarından alınan ve su numunelerinin içeriğinde bulunan ağır metallere etkili bir şekilde bağlanarak çöktürdüğü ve bu özelliği ile kontamine olmuş suların temizlenmesinde kullanılabilecek etkili bir ajan olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, silver nanoparticles (AgNPs) were produced by the green synthesis method quickly and without using any chemicals, using the aqueous extract of the bark of the Cucumis melo var. inodorus plant grown in Manisa Kırkağaç region. Silver nanoparticles were characterized using various techniques and their antimicrobial and heavy metal removal activities in various drinking water samples collected from Viranşehir were tested. Characteristic features of synthesized silver nanoparticles (AgNPs) were examined by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscope (SEM), Transmission Electron Microscope (TEM), Atomic Force Microscope (AFM), Energy Dispersive X-ray (EDX) and X-ray Powder Diffraction (XRD) methods. According to the characterization data, it was determined that AgNPs showed maximum absorbance at a wavelength of 431.53 nm and had an average size distribution of 27.06 nm and a cubic crystal appearance according to the Deby Sherrer equation. Antimicrobial activities of AgNPs were determined by microdilution technique using the minimum inhibition concentration (MIC) method. It was determined that AgNPs were very effective in suppressing the growth of pathogenic bacterial strains and Candida albicans yeast. It was determined that the synthesized AgNPs effectively bind and precipitate the heavy metals contained in the water samples taken from different points of Viranşehir city center, and with this feature, they can be an effective agent that can be used in cleaning contaminated water.