Yabancı kökenli değişik turşuluk hıyar (Cucumis sativus L.) çeşitleri ile nutri leat 60 yaprak gübresinin Tokat koşullarında verim ve kaliteye etkisi
  1. Tez No: 11536
  2. Yazar: AHMET PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
- 46 - QZET Bu çalışmada, bazı yabancı kökenli turşuluk hıyar çeşitlerinde Nutri Leaf 60 yaprak gübresinin verim ve kaliteye etkisi Tokat şartlarında araştırılmıştır. Araştırma iki ekim döneminde yapılmış olup, Moresto, Tomara, Parker, Talgo, Anka, Nober, Wisco, Biri, Conda, Toret, Bestal, Blitz, Minerva, Hybrid Multipik ve Olympia Çeşitleri kullanılmıştır. İlkbahar (4 Nisan 1989) ekim döneminde araştırılan çeşitlerden Hybrid Multipik (1.92 t/da), Olympia (1.96 t/da), Toret (2.01 t/da), Talgo (1.74 t/da) ve Blıtz (1.70 t/da) çeşitlerinin verimleri daha yüksek olmuştur. Öteki çeşitlerdende tatminkar düzeyde verim alınmıştır. Nutri Leaf 60 yaprak gübresi bütün çeşitlerde verimi arttırmıştır. Sonbahar (3 Temmuz 1989) ekim döneminde Hybrid Mul tipik (0.55 t/da), Blıtz (0.53 t/da), Parker (0.48 t/da), Olympia (0.42 t/da) ve Tomara (0,17 t/da) çeşitleri en verimli çeşitlerdir, ancak ilkbahar sonuçlarına göre verim daha düşük olmuştur. Nutri Leaf 60 yaprak gübresi Olympia çeşitinde verimi azaltmış, diğer çeşitlerde verimi arttırmıştır. Diğer taraftan sonbahar ekimi kampanyayı uzatmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 47 - SUMMARY In this study some picling cucumber cultivars on yield and guality applying Leaf nutrition that Nutri Leaf 60 was reseanched at Tokat Conditions. This reseaursh was made two sowing seosons with Cultivars Mores to, Tomara, Parker, Talgo, Anka, Nober, Wisco, Bin, Conda, Tore t, Bestal, Blitz, Minerva, Hybrid Mul tipik and Olympia. At spring sowing (4 April 1990) sowing period cul tivars Hybrid Multipik (1.92 t/da), Olympia (1.96 t/da), Toret (2.01 t/da), Talgo (1.74 t/da) and Blitz (1.70 t/da) high yielded. The other cultivars yields were more less thats enough. Nutrition of 60 leaves has increased yield in all varietie. At outumn (3 «July 1989) sowing period cultivars Hybrid Multipik (0.55 t/da), Blitz (0.53 t/da), Parker (0.48 t/da), Olympia (0.42 t/da) and Tomara (0.17 t/da) more yielding the others Although theirs yields were more less spring sowing period. Nutition of 60 leaves has dec- raased yield in Olympia variety and has increased in other varieties. On other hand with the outumn sowing was ~ expended of cucumbers produce period.