Karasal ve yüzer güneş enerji santrallerinin karşılaştırmalı termoekonomik analizi
Comparative thermoeconomic analysis of terrestrial and floating solar energy power plants
- Tez No: 885962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM TERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fosil yakıtların çevreye verdiği zararlar nedeniyle enerjiye duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmektedir. Güneş enerjisinin yıllık güneşlenme oranına bakıldığında Türkiye'deki potansiyeli oldukça yüksektir. Bu potansiyel dikkate alınarak sistemlerin ilk kurulum maliyetlerinin belirlenmesi, fizibilite çalışmalarının yapılması, yatırımın planlanması açısından önem arz etmektedir. Karasal güneş enerji santrallerinin kurulumlarında arazinin büyük bir bölümünün kullanılması dezavantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Değerli arazi ve su kaynaklarını korumak adına yüzer güneş enerji santrallerinin kullanımı büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda Van bölgesinde olan karasal güneş enerji santrali ve yüzer güneş enerji santralleri için PVsyst programı kullanılarak enerji üretim değerlerinin karşılaştırılması ve ekonomik olarak analizi yapılmıştır ve yüzer güneş enerji santrallerinin karasal güneş enerji santrallerine göre %10 daha fazla enerji üretimi yaptığı görülmüştür. Ekonomik incelemeden elde edilen veriler ışığında, yüzer sistem için ilk yatırım maliyetinin, arazi tipi sisteme göre %7 daha fazla, yatırımın geri dönüş süresinin ise daha kısa sürede olduğı ortaya çıkmıştır. Bu tez kapsamında, güneş enerji santrallerinin verimli bir şekilde çoğalması, yenilebilir enerji alanında bilgi birikimine katkıda bulunmayı, enerji sektörünün gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakma hedefi ve yatırımcıların hangi santrali kurmaları konusunda doğru bir karar vermeleri için kaynak niteliği taşıması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for energy is increasing day by day due to the damage caused by fossil fuels to the environment. This situation directs countries to renewable energy sources. Considering the annual insolation rate of solar energy, its potential in Turkey is quite high. Taking this potential into consideration, determining the initial installation costs of the systems, conducting feasibility studies and planning the investment are important. The use of a large part of the land in the installation of terrestrial solar power plants is a disadvantage. The use of floating solar power plants is of great importance to protect valuable land and water resources. In this context, energy production values were compared and economically analyzed using the PVsyst program for terrestrial solar power plants and floating solar power plants in the Van region, and it was observed that floating solar power plants produced 10% more energy than terrestrial solar power plants. In the light of the data obtained from the economic analysis, it has been revealed that the initial investment cost for the floating system is 7% more than the land type system, and the return on investment is shorter. Within the scope of this thesis, it is aimed to increase the efficiency of solar power plants, to contribute to the knowledge in the field of renewable energy, to serve as a resource for the energy sector to leave a cleaner environment to future generations and for investors to make the right decision about which power plant to establish.