Şark medreselerindeki icazet geleneği (Suffe medreseleri örneği)
The tradition of ijaze in the eastern madrasahs (example of Suffa madrasahs)
  1. Tez No: 885966
  2. Yazar: NURULLAH KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEVAT ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İcâzet bir hocanın ilmini kemale erdirdiğinin alâmeti ve bu ilmi başkalarına da aktarabileceğinin iznidir. Aynı zamanda bu ilmi, yetkin bir hocadan aldığının ve bu hocanın terbiyesinden geçtiğinin göstergesidir. İcâzet sahibi olmayan hocanın ilmine, eğitimine ve tedrîsâtına icâzet alan hocanın ki kadar itibar edilmemiştir.. Bu hoca bir başkasına da icâzet veremez. Bu anlamda icâzet silsilesi Hz. Peygamber'den (s.a.v.) gelen ilmin ve terbiyenin kopukluk olmadan günümüze kadar devam ettiğinin teminatıdır. Çalışmamızda günümüzde Şark medreselerinde halen devam eden bu icâzet geleneğini ve icâzetnâme metnini ele aldık. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde medreselerin tarihçesi ele alınmıştır. Birinci bölümde icâzetin kavramı, içeriği, önemi ve Şark Medreselerinde okutulan ilimler ve kitaplar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise günümüz icâzetlerinin silsilesi ve metni üzerinde durulmuştur. İcâzet metninin Arapçası ve Türkçe tercümesi zikredildikten sonra bu icâzet silsilesinde yer alan hocaların biyografîlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ijazet; is the sign that a teacher has perfected his knowledge and the permission to pass on this knowledge to others. At the same time it is an indication that he received this knowledge from a competent teacher that he was trained by this teacher. The knowledge, education and training of a teacher who does not have an ijâzet cannot be trusted. This teacher cannot give ijâzet to anyone else, too. In this sense, the ijazet line is the guarantee that the knowledge and upbringing from the Prophet Mohammed (P.B.U.H) has continued to up to present day without any interruption. In our study, we have discussed this tradition of ijâzet and the text of ijazetname which still continues in eastern madrassas today. This study consists of an introduction and two parts. The introduction is about the history of madrassas. In the first part, the term ijazet, its content and importance are explained. In adition, it informs about the lectures and books taught in Eastern madrassas. The second part focuses on the line of ijazet and its text. After the Arabic and Turkish translation of the ijazet, the bioagraphies of the teachers in the ijazet line are mentioned.