LGS fen bilimleri soruları ile fen bilimleri öğretmenlerinin yazılı sınav sorularının bloom taksonomisine göre karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of LGS science questions and science teachers' written exam questions according to bloom's taxonomy
- Tez No: 886024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, 2018-2022 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan LGS Fen Bilimleri sınav soruları ile Fen Bilimleri öğretmenlerinin 2017-2018 ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılı yazılı sınav sorularının bilişsel seviyelerini Bloom Taksonomisine göre karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda doküman incelemesi yöntemi kullanılarak, Muş il merkezi ve ilçelerinde 2017-2018 eğitim – öğretim yılında 20 okulda ve 2021-2022 eğitim – öğretim yılında ise 23 okulda Fen Bilimleri öğretmenlerinin 8. sınıf öğrencilerine uyguladığı 4623 adet yazılı sınav sorusu ile 2018-2022 yılları arasında LGS sınavlarında çıkmış 100 adet Fen Bilimleri sınav sorusu incelenmiştir. Çalışma sonunda, Fen Bilimleri öğretmenlerinin yazılı sınav sorularının %50,35'inin bilgi, %35,75'inin kavrama, %13,19'unun uygulama, %0,56'sının analiz, %0,34'ünün sentez ve %0,02'sinin değerlendirme basamağında hazırlandığı belirlenmiştir. LGS Fen Bilimleri sorularının %2'si bilgi, %30'u kavrama, %9'u uygulama, %49'u analiz, %10 değerlendirme basamağında yer almaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin yazılı sınav sorularının %54,81'i çoktan seçmeli, %14,08'i boşluk doldurma, %17,80'i doğru-yanlış, %5,54'ü açık uçlu ve %7,76'sı ise eşleştirme ve kısa cevaplı soru türlerinden oluşurken, LGS sorularının tamamı çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Çalışmada, Fen Bilimleri öğretmenlerinin yazılı sınav sorularının alt düzey düşünme becerilerini ölçerken, 2018-2022 yılları arasında yapılan LGS sınav sorularının üst düzey düşünme becerilerini ölçtüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the cognitive levels of the LGS Science exam questions administered by the Ministry of National Education between 2018-2022 and the written exam questions created by science teachers during the 2017-2018 and 2021-2022 academic years, using Bloom's Taxonomy as the framework. To this end, using the document review method, we examined 4,623 written exam questions administered by science teachers to 8th-grade students in 20 schools in the 2017-2018 academic year and 23 schools in the 2021-2022 academic year in Muş province and its districts, along with 100 Science exam questions from the LGS exams between 2018-2022. At the end of the study, it was determined that 50.35% of the written exam questions from science teachers were at the knowledge level, 35.75% at the comprehension level, 13.19% at the application level, 0.56% at the analysis level, 0.34% at the synthesis level, and 0.02% at the evaluation level. In contrast, the LGS Science questions were distributed as follows: 2% at the knowledge level, 30% at the comprehension level, 9% at the application level, 49% at the analysis level, and 10% at the evaluation level. Additionally, 54.81% of the teachers' written exam questions were multiple-choice, 14.08% were fill-in-the-blank, 17.80% were true-false, 5.54% were open-ended, and 7.76% were matching and short-answer questions, whereas all LGS questions were multiple-choice. The study concluded that while the written exam questions of science teachers predominantly measured lower-level thinking skills, the LGS exam questions conducted between 2018-2022 assessed higher-level thinking skills.