Finansal teknolojinin zekât kurumlarının şeffaflığı üzerindeki etkileri
The impact of financial technology on transparency of zakat institutions
- Tez No: 886034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÜLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Endonezya'daki zekât kurumlarının şeffaflığını ve verimliliğini artırmada finansal teknolojinin (fintek) dönüştürücü rolüne derinlemesine inmektedir. Fintek'in ortaya çıkışı, hayırsever bağışlar da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde devrim yaratmıştır ve zekât kurumları üzerindeki etkileri derindir. Bu araştırmanın temel amacı, fintek'in şeffaflık üzerindeki etkisini ve fintek'in zekât kurumlarında şeffaflığı nasıl artırdığını anlamaktır. Kullanılan araştırma metodolojisi, Endonezya genelinde çeşitli zekât kurumlarından katılımcılarla yapılan görüşmelerin kapsamlı bir analizini içermekte olup, elde edilen veriler NVIVO kullanılarak analiz edilmektedir. Araştırma bulguları, finansal teknolojinin (fintek) Endonezya'daki zekât kurumlarının faaliyetlerini yeniden şekillendirmede bir aracı rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır. Fintek, görünürlüğü artırarak, bağışçı katılımını geliştirerek, verimliliği artırarak ve sürekli iyileştirmeyi teşvik ederek zekât kurumlarının işleyişinde devrim yaratmıştır. Zekât kurumları fintek araçlarından yararlanarak raporlama mekanizmalarını iyileştirebilmekte, girişimlerin etkisini izleyebilmekte ve sürekli iyileştirme kültürünü teşvik edebilmektedir. Bu teknoloji entegrasyonu sadece operasyonel verimliliği artırmakla kalmamakta, aynı zamanda zekât kurumları içinde bir yenilikçilik ve uyarlanabilirlik kültürü yaratmakta ve sonuçta hizmet ettikleri topluluklara fayda sağlamaktadır. Bu çalışma, fintek'in zekât kurumları üzerindeki dönüştürücü etkisini açıklığa kavuşturarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Şeffaflık, verimlilik ve paydaş katılımının önemini vurgulayarak, araştırma, fintek'in sosyal refah girişimlerini optimize etmek için bir katalizör olarak nasıl hizmet ettiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada sunulan içgörüler, teknolojinin zekât kurumlarında şeffaflığı ve etkinliği artırmadaki evrilen rolüne ilişkin benzersiz bir bakış açısı sunmaktadır; böylece gelecek araştırmalara ve hayır kurumları alanındaki stratejik ilerlemelere öncülük etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the transformative role of financial technology (fintech) in enhancing the transparency and efficiency of zakat institutions in Indonesia. The advent of fintech has revolutionized various sectors, including charitable giving, and its implications on zakat institutions are profound. The main objective of this research is to understand the impact of fintech on transparency, and how fintech enhances transparency in zakat institutions. The research methodology employed involves a comprehensive analysis of interviews conducted with participants from various zakat institutions across Indonesia, with data analyzed using NVIVO. The research findings reveal that financial technology (fintech) acts as an intermediary in reshaping the operations of zakat institutions in Indonesia. By enhancing visibility, improving donor engagement, streamlining efficiency, and triggering continuous improvement, fintech has revolutionized the way zakat institutions operate. By leveraging fintech tools, zakat institutions can enhance their reporting mechanisms, track the impact of initiatives, and foster a culture of continuous improvement. This integration of technology not only drives operational efficiency but also instills a culture of innovation and adaptability within zakat institutions, ultimately benefiting the communities they serve. This study contributes to the existing literature by shedding light on the transformative impact of fintech on zakat institutions. By emphasizing the importance of transparency, efficiency, and stakeholder engagement, the research highlights how fintech serves as a catalyst for optimizing social welfare initiatives. The insights provided in this study offer a unique perspective on the evolving role of technology in enhancing transparency and effectiveness within zakat institutions, paving the way for future research and strategic advancements in the field of charitable giving.