Oyun alanı tasarımlarının çocuk gelişimine etkisinin değerlendirilmesi: Okul öncesi dönem
Evaluation of the effect of playground designs on children's development: Preschool period
  1. Tez No: 886067
  2. Yazar: HELİN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBİKE AYFER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Oyun, çocukluk döneminin temel ihtiyaçlarından biri olup, çocuklukla özdeşleşmiş bir olgudur. Aynı zamanda oyun, çocuğun yaşamı öğrenme ve kendini ifade etme aracıdır. Bu katkılarıyla oyun, çocuk gelişimini etkileyen güçlü bir bileşendir. Bu çalışma,“okul öncesi çocukluk dönemi ve oyunun alanları”ilişkisi temelinde geliştirilen“anaokulu bahçeleri çocuk gelişimini destekleme noktasında yetersizdir”hipotezini savunmaktadır. Çalışma, Düzce kent merkezinde bulunan 15 adet anaokulunda yürütülmüştür. Anaokulu bahçelerine ilişkin mekânsal özellikler ve bu okullarda görevli 30 öğretmenin (katılımcı) konuya ilişkin görüşleri materyal olarak incelenmiştir. Çalışmada iki farklı yöntem kullanılmıştır:“Alana ilişkin mevcut durum tespiti ve değerlendirmesi”ve“katılımcı görüşlerinin anket yoluyla belirlenmesi ve istatistiksel analizi”. Bulgular, çocuk oyun alanlarının yetersiz olduğunu ve çocuk gelişimini destekler nitelikte tasarlanmamış olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, oyun alanlarının çocuk gelişimini ve eğitimini desteklemesi amacıyla çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Play is a fundamental need during childhood and is inherently associated with it. Additionally, play serves as a means for children to learn about life and express themselves. Due to these contributions, play is a powerful component influencing child development. This study investigates the hypothesis that“preschool playgrounds are insufficient in supporting child development”within the context of the relationship between“preschool childhood period and the domains of play.”The research was conducted in 15 kindergartens located in the center of Düzce. It examined the spatial characteristics of kindergarten playgrounds and the views of 30 teachers (participants) regarding the issue. Two methods were employed in the study:“assessment and evaluation of the current state of the area”and“determination and statistical analysis of participant views through a survey.”The findings indicate that playgrounds are inadequate and not designed to support child development effectively. Consequently, various recommendations have been proposed to enhance playgrounds to better support child development and education.