Sağlık kuruluşlarında iş yeri ruhsallığının (Maneviyatının), çalışanların örgütsel bağlılığına ve iş tatminine etkisi: Tokat ili örneği
The effect of workplace spirituality on employees' organizational commitment and job satisfaction in healthcare institutions: The example of Tokat province
  1. Tez No: 886068
  2. Yazar: REMZİYE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık sektörünün en önemli parçası, büyük emek ve sabır isteyen mesleğini icra eden sağlık çalışanlarıdır. Mesleğinden ve mesleğini icra ettiği kurumdan, kendisine sunulan çalışma şartlarından ve özlük haklarının gereği gibi karşılanmasından memnun olan personelin mesleğine daha çok bağlandığı ve daha üretken olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Teknolojik alandaki gelişmeler her sektöre etki ettiği gibi sağlık sektörünü de büyük ölçüde etkilemiştir. Hastalıklar artık daha kısa sürede teşhis edilmekte ve daha etkili tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Medikal teknolojideki gelişmeler ve hasta bakımlarında ileri düzeydeki hizmetler, sağlık çalışanlarının da daha donanımlı ve işlerinde yetkin olmasını gerektirmektedir ve sağlık çalışanlarından her koşulda üstün hizmet beklenmektedir. Bu beklenti çalışanların mesleki gelişim programlarına katılımlarını ve bu programların sayısının artırılmasını da beraberinde getirmiştir. Sağlık sektöründe hastalara ilgili davranılması, tedavilerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılması, hasta memnuniyeti kadar hastalara ilgili hizmeti sunan çalışanların memnuniyetleri, mesleklerine olan ilgileri ve örgütsel bağlılıkları da aynı oranda önem kazanmaktadır. Kamu veya özel kurumlar mesleki yeterliliklerini önemsedikleri personellerini kaybetmemek adına mevcut çalışanlarının örgütsel bağlılık ve iş tatminlerini artırıcı birtakım çalışmalar yapmakla yükümlüdür. Çalışmada, Tokat ilindeki Tokat Devlet Hastanesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Özel Medikal Park Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarının iş yeri ruhsallığı, örgütsel bağlılığı ile iş tatmini arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Tokat ilindeki Tokat Devlet Hastanesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Özel Medikal Park Hastanesi'ndeki 361 sağlık çalışanına online anket çalışması uygulanmıştır. Yapılan analizler, sağlık çalışanlarının iş yeri ruhsallığının hem örgütsel bağlılık hem de iş tatmini üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ulusal ve uluslararası literatürde iş yeri ruhsallığı, örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki ilişkinin yeterince irdelenmemesi, bu çalışmayı özgün ve önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important part of the health sector are the health workers who practice their profession, which requires great effort and patience. It is an undeniable fact that personnel who are satisfied with their profession and the institution where they practice their profession, the working conditions offered to them and their personal rights are properly met, are more committed to their profession and more productive. Technological developments have affected every sector, as well as the health sector. Diseases are now diagnosed in a shorter time and more effective treatment methods are used. Developments in medical technology and advanced services in patient care require healthcare professionals to be more equipped and competent in their jobs and superior service is expected from healthcare professionals under all circumstances. This expectation has brought about the participation of employees in professional development programs and the increase in the number of these programs. In the health sector, treating patients with care, providing their treatments quickly and correctly, and patient satisfaction are as important as the satisfaction of the employees who provide relevant services to the patients, their interest in their profession and their organizational commitment. Public or private institutions are obliged to carry out some studies to increase the organizational commitment and job satisfaction of their current employees in order not to lose their personnel whose professional qualifications they consider important. In the study aimed to reveal the relationship between workplace spirituality, organizational commitment and job satisfaction of healthcare professionals at Tokat State Hospital, Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital and Private Medical Park Hospital in Tokat province. In this context, an online survey was administered to 361 healthcare professionals. The analyzes revealed that the workplace spirituality of healthcare professionals has a statistically significant and positive effect on both organizational commitment and job satisfaction. The fact that the relationship between workplace spirituality, organizational commitment and job satisfaction is not adequately examined in the national and international literature makes this study original and important.