Türkiye'de genç işsizliği ve uygulanan politikalar
Youth unemployment and implemented policies in Turkey
  1. Tez No: 886066
  2. Yazar: MUHAMMED EMRE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Genç işsizlik, küresel düzeyde olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir ekonomik ve sosyal sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Bu sorun, gençlerin iş gücü piyasasına başarılı bir şekilde girişlerini engelleyerek hem bireysel düzeyde hem de toplumsal düzeyde ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Genç işsizliğin yüksek olması, gençlerin eğitim ve mesleki becerilerinin ekonomiye kazandırılamaması, uzun vadede ekonomik büyümeyi ve toplumsal refahı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, genç nüfusun iş gücü piyasasına girişleri, ülkenin ekonomik büyümesi ve sosyal istikrarı açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'de genç işsizliğinin tarihsel gelişimi, nedenleri, sonuçları ve uygulanan politikalar incelenmeye çalışılacaktır. Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile Türkiye'deki genç işsizliği oranları karşılaştırılarak, Türkiye'nin bu konuda hangi düzeylerde yer aldığı ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Youth unemployment continues to exist as an important economic and social problem in Türkiye as well as globally. This problem has serious consequences at both the individual and social levels by preventing young people from successfully entering the labor market. High youth unemployment and the inability to bring young people's education and professional skills to the economy negatively affect economic growth and social welfare in the long term. Therefore, the entry of the young population into the labor market is of critical importance for the country's economic growth and social stability. In this study, we will try to examine the historical development, causes, consequences and implemented policies of youth unemployment in Türkiye. In addition, by comparing the youth unemployment rates in European Union (EU) countries and Türkiye, it will be revealed at what level Türkiye is in this regard.