Emile, ya da eğitim üzerine: Doğal gelişimi desteklemek ve toplumsal kuralları tartışmak
Emile or on education: Encouraging natural development and discussing social rules
  1. Tez No: 886095
  2. Yazar: YURDAGÜL DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAZAK GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Jean-Jacques Rousseau'nun“Emile, ya da Eğitim Üzerine”adlı eserinin eğitim felsefesi ve toplumsal yapılar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Rousseau'nun eğitim felsefesi, insan doğasının safiyeti ve iyiliğine odaklanarak, doğal gelişimi desteklemenin önemini vurgular.“Emile”de, çocuğun kendi keşiflerini yapması, deneyimler yaşaması ve öğrenme sürecini kendi yönetmesi gerektiği fikri öne çıkarılır. Bu durum öğretmenin sınırlı bir rehberlik rolü üstlendiği, çocuğun özgür bir şekilde doğal çevresini keşfettiği bir eğitim modeli olarak sunulur. Ayrıca, Rousseau toplumsal kuralların sorgulanması gerekliliğine de işaret eder. Ona göre, toplumsal kurallar çocuğun özgürlüğünü sınırlayabilir ve bu nedenle sorgulanmalı ve uygun şekilde uyarlanmalıdır. Eğitim sistemi ve toplumsal yapılar, çocukların doğal gelişimine uygun hale getirilmelidir. Çalışma, bu konuda Rousseau'nun fikirlerini modern eğitim sistemleri ve toplumsal düzenlerle nasıl ilişkilendirebileceğimizi tartışmaktadır. Rousseau, cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkarken, erkekler ve kadınlar arasında eşitlik ve adaletin sağlanması gerektiğini vurgular. Bu, çocukların eğitim sürecinde cinsiyet rollerinin nasıl şekillendiğini ve bu rollerin toplumsal yapılar üzerindeki etkilerini anlamamıza olanak tanır. Bu çalışma, Rousseau'nun eğitim felsefesi ve toplumsal yapılar üzerindeki etkilerini inceleyerek, modern eğitim sistemleri ve toplumsal düzenlerin nasıl şekillendirilebileceği konusunda önemli bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of Jean-Jacques Rousseau's“Emile, or, On Education”on educational philosophy and social structures. Rousseau's philosophy of education emphasizes the importance of promoting natural development, focusing on the purity and goodness of human nature.“Emile”emphasizes the idea that the child should make their own discoveries, have their own experiences and manage their own learning process. This is presented as a model of education in which the teacher has a limited guiding role, and the child is free to explore his natural environment. Rousseau also points to the need to question social rules. According to him, social rules can limit the freedom of the child and should therefore be questioned and adapted appropriately. The education system and social structures should be adapted to the natural development of children. The paper discusses how we can relate Rousseau's ideas in this regard to modern educational systems and social orders. In opposing gender discrimination, Rousseau emphasizes the need to ensure equality and justice between men and women. This allows us to understand how children's gender roles are shaped in the educational process and the effects of these roles on social structures. By examining Rousseau's philosophy of education and its impact on social structures, this study aims to provide an important perspective on how modern educational systems and social orders can be shaped.