Lise öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde dijital oyun tasarımı, uygulanması ve geliştirilmesi
Design, development, implementation, and evaluation of digital game-based tools for occupational health and safety education in high schools
  1. Tez No: 942814
  2. Yazar: HÜSEYİN ENİS KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Oyunlaştırma ve dijital araçların eğitimde kullanılmasının, öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusunda bilinçlenmesini ve bu farkındalığın iş kazalarını önleme amacıyla yapılacak faaliyetler gelecekte olacak zararların önleyici bir sigortası olacağı düşünülmektedir. Ayrıca İSG temelini oluşturan güvenli davranış geliştirilmesine, güvenlik ikliminin oluşturulmasına ve gelişimine katkı sağlayacak biçimde oyunlaştırma ve dijitalleşmenin eğitim süreçlerine dâhil edilmesi ile öğrencilerin İSG konusunda daha bilinçli hale getirilmesini sağlamak, bu konudaki bilgilerin öğrencilere daha etkin ve hızlı kazandırılmasını sağlayabilmek mümkündür. Her alanda dijital dönüşümün yaygınlaşmasıyla birlikte geleneksel kültürel aktarımın yerine dijitalleşme, klasik öğrenmenin yanında tele öğrenme veya makine öğrenmesi; insan zekâsının yanında yapay zekâ kullanımı terimleri hayatımıza girmiştir. Sosyokültürel ve sosyoteknik sistemler dijitalleşmenin eğitim alanında kullanımını bilinçli olarak ya da bilinçsizce artmıştır. Yaşanılan pandemi ve 6 Şubat depremleri gibi doğal afetlerden, krizlerden elde edilen bilgi birikimleri ışığında, eğitim ve kültürel alanlarda dijitalleşme hızla kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzün küresel toplumlarında, geçmişte olduğu gibi büyük zorluklar ile yeniden yapılanma oluşturulmaktadır. Değişime karşı durağanlığın kaldırılamayacağı bu yeni dijital çağda gelişmiş güvenlik kültürünün hızlıca edinimi için dijitalleşme ve oyunlaştırma kullanılması gerekmektedir. Araştırma bulguları, spearman sıra korelasyonu ve regresyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, oyun sayısındaki artışın başarı puanını yükselttiğini gösteren istatistiksel veriler sunmaktadır. Araştırma sonucunda uzun yıllar alacak olan güvenlik kültürü gelişimi ve ediniminin hedef kitledeki gelişim hızının literatürde belirtilenden daha hızlı gerçekleştiği ortaya konmuştur. Bu çalışmada, ders materyallerini daha etkileşimli ve eğlenceli hale getirmek için Unity3D oyun motoru kullanılmıştır. Dijital eğitim ve oyun tabanlı öğrenme ile dijital oyunların sosyo-duygusal yetenekler üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Araştırma evreni, 2024-2025 eğitim öğretim yılında, İstanbul ilinde bulunan lise çağındaki 200 üzeri öğrenciyi kapsamaktadır. Bu çalışma, korelasyonel araştırma modeliyle yürütülmüş ve oyunlaştırılmış/dijitalleşmiş İSG eğitiminin başarı puanları üzerindeki etkisi incelenmiştir. İdeale yakın en uygun öğretim metodunun belirlenmesi ve metotların karşılaştırılması için, çoklu kriterli karar verme, bulanık mantık ve sezgisel bulanık yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, spearman sıra korelasyonu ve regresyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, oyun sayısındaki artışın başarı puanını anlamlı düzeyde yükselttiğini göstererek, eğitim süreçlerinin geliştirilmesine yönelik önemli veriler sunmaktadır. Araştırma sonucunda uzun yıllar alacak olan güvenlik kültürü gelişimi ve ediniminin hedef kitledeki gelişim hızının literatürde belirtilenden daha hızlı gerçekleştiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is thought that the use of gamification and digital tools in education will raise students' awareness about occupational health and safety (OHS) and that this awareness will be a preventive insurance against future damages in order to prevent occupational accidents. In addition, it is possible to make students more aware of OHS by including gamification and digitalization in educational processes in a way that will contribute to the development of safe behaviors that form the basis of OHS, the creation and development of a safety climate, and to ensure that students gain information on this subject more effectively and quickly. With the spread of digital transformation in every field, the terms digitalization instead of traditional cultural transmission, tele-learning or machine learning in addition to classical learning; and the use of artificial intelligence in addition to human intelligence have entered our lives. Sociocultural and sociotechnical systems have increased the use of digitalization in the field of education, consciously or unconsciously. In the light of the knowledge gained from natural disasters and crises such as the pandemic and the February 6 earthquakes, digitalization has begun to be used rapidly in education and cultural fields. In today's global societies, as in the past, restructuring is being carried out with great difficulties. In this new digital age where stagnation against change cannot be removed, digitalization and gamification should be used for rapid acquisition of advanced safety culture. The research findings were analyzed with Spearman rank correlation and regression methods. The findings provide statistical data showing that the increase in the number of games increases the success score. As a result of the research, it was revealed that the development and acquisition of safety culture, which will take many years, occurred faster in the target audience than stated in the literature. In this study, Unity3D game engine was used to make the course materials more interactive and entertaining. It was observed that digital education and game-based learning and digital games were effective on socio-emotional skills. The research universe covers over 200 high school students in Istanbul in the 2024-2025 academic year. This study was conducted with a correlational research model and the effect of gamified/digitalized OSH education on success scores was examined. Multi-criteria decision making, fuzzy logic and intuitive fuzzy methods were used to determine the most suitable teaching method close to the ideal and to compare the methods. The research findings were analyzed using Spearman rank correlation and regression methods. The findings provide important data for the development of educational processes by showing that the increase in the number of games significantly increases the success score. As a result of the research, it was revealed that the development and acquisition of a safety culture, which will take many years, is faster in the target audience than stated in the literature.