Havayolu işletmelerinin yeşil aklama uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of greenwashing practices by airlines
- Tez No: 886096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde çevresel ve sosyal kaygılar paydaşlar tarafından giderek daha fazla önemsenmekte ve işletmelerin faaliyetlerini daha sürdürülebilir hale getirmeleri beklenmektedir. Özellikle havayolları, operasyonlarının neden olduğu yüksek karbon emisyonları ve diğer olumsuz çevresel etkiler nedeniyle artan bir baskıyla karşı karşıya kalmaktadır. Artan talep ve baskılar, işletmelerin kendilerini olduklarından daha çevreci olarak gösterdikleri“yeşil aklama”olgusunun havayolu endüstrisinde de görülmesine yol açmıştır. Havayolları bu şekilde çevresel imajlarını yanıltıcı bir biçimde güçlendirirken aynı zamanda gerçek değişimlerin maliyetinden de kaçınmaktadır. Sosyal medya platformları, havayollarının sürdürülebilirlik girişimlerini en hızlı şekilde paydaşlarıyla buluşturabileceği iletişim kanalları haline gelmiştir. Bu bağlamda havayollarının sosyal medya gönderilerinin analizi, endüstrideki yeşil aklama faaliyetlerinin kapsamını ve doğasını belirlemek açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma, MAXQDA 2024 yazılımını kullanarak nitel bir içerik analizi yaklaşımını benimsemekte ve farklı coğrafi bölgelerden farklı iş modellerine sahip 11 havayolunun sosyal medya gönderilerini incelemektedir. Küresel yolcu trafiğinin büyük bir kısmını oluşturan Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerinden seçilmiş havayollarının gönderileri“Yeşil Aklamanın 7 Günahı”çerçevesinde sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgular, havayolu endüstrisinde yeşil aklamanın yaygınlığını ve çevresel raporlamada daha sıkı düzenleyici standartlar ile artan şeffaflık ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, environmental and social concerns are increasingly prioritized by stakeholders and businesses are expected to make their operations more sustainable. Airlines in particular face mounting pressure due to the high carbon emissions and other negative environmental impacts associated with their operations. This increasing demand and pressure have led to the phenomenon of“greenwashing,”where businesses present themselves as more environmentally friendly than they are, a trend also observable in the airline industry. By misleadingly enhancing their environmental image, airlines simultaneously avoid the cost of actual changes. Social media platforms have become crucial communication channels through which airlines can rapidly share their sustainability initiatives with stakeholders. In this context, the analysis of airlines' social media posts is of significant importance for determining the scope and nature of greenwashing activities within the industry. This study adopts a qualitative content analysis approach using MAXQDA 2024 software and examines social media posts from 11 airlines with different business models across various geographical regions. Posts from airlines selected from North America, Europe, and Asia, which constitute a substantial portion of global passenger traffic, are classified within the framework of the“7 Sins of Greenwashing.”The findings of this study, which aim to provide a global perspective on the extent of greenwashing in the industry, underscore the prevalence of greenwashing in the airline sector and highlight the need for stricter regulatory standards and enhanced transparency in environmental reporting.