Turizm eğitimi alan öğrencilerin uzun dönem yönelimlerinin kariyer niyetine etkisi
The impact of long-term orientations of tourism students on career intentions
  1. Tez No: 886126
  2. Yazar: TURNA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCELİL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Konaklama, seyahat, ulaştırma, eğlence ve yiyecek içecek gibi çeşitli faaliyetlerden oluşan turizm, gelişen dünyada her geçen gün hızla büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Turizm sektörünün birçok sektörle bağlantılı olması, gelir getirici ve arttırıcı özelliğinin bulunması, istihdam sağlayıcı konumda olması nedeniyle de bütün ülkeler turizm sektöründen en yüksek faydayı elde etmek istemektedir. Bu amaç doğrultusunda ülkeler turizmden en yüksek faydayı elde etmek için sürdürülebilir çözüm arayışları bulmaya özen göstermektedir. İnsanın- insana hizmet ettiği turizm sektörünün en önemli unsuru insandır. Bir insana yapılacak en iyi yatırım ise eğitimdir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de lise, ön lisans ve lisans düzeyinde eğitimler verilmektedir. Bugünün öğrencileri yarının potansiyel çalışanları olması nedeni ile de öğrencilerin sektörle ilgili tutum ve algılarını ölçmek, kariyer niyetlerini etkileyen değişkenleri anlamak son derece önemlidir. Kültürler arası araştırmalar incelendiğinde Hofstede'in kültürel değerleri birçok çalışmanın temelini oluşturduğu açıkça görülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda da Hofstede'in bireylerin ve toplumların zamana bakış açılarını anlatan uzun dönem yönelimi konusu seçilmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızda turizm eğitimi alan öğrencilerin uzun dönem yönelimlerinin kariyer niyetine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamız, planlı davranış teorisi kapsamında oluşturulmuştur. Bunun nedeni ise, teoriye göre niyet kavramının bir davranışın en önemli tahmincisi olarak görülmesidir. Çalışmamızın araştırma evrenini örgün programlarda turizm eğitimi alan ön lisans ve lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma evrenimiz ise Mersin ilinde bulunan kamu üniversitelerindeki örgün programlarda turizm eğitimi alan ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında kayıt yenileyen ön lisans ve lisans düzeyindeki öğrencilerdir. Bu amaç doğrultusunda Mersin'in il ve ilçelerinde bulunan 4 ayrı Meslek Yüksek Okulundan ve Mersin Üniversitesi Turizm fakültesinden toplam 842 adet anket toplanmıştır. Çalışmamız ilişkisel tarama modelinde olup; açıklayıcı bir araştırma niteliğindedir. Ön lisans ve lisans düzeyindeki öğrencilerin profilini ortaya koymak açısından frekans dağılımları ve tanımlayıcı istatistikten yararlanılmıştır. Ayrıca hipotezlerin test edilmesi için çoklu regresyon analizine başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda uzun dönem yöneliminin planlama boyutunun kariyer niyetini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular; turizm eğitimi alan öğrencilerin kariyer niyetlerini artırmak için planlama becerilerinin geliştirilmesine odaklanmanın önemli olduğunu ima etmektedir. Bu amaçla, ders müfredatlarına kariyer planlama ve hedef belirleme konularında daha fazla içerik eklenmesi önerilebilir. Öğrencilere uzun vadeli kariyer hedefleri belirleme, bu hedeflere ulaşmak için gerekli adımları planlama ve karşılaşabilecekleri zorluklarla başa çıkma stratejileri öğretilmelidir. Ayrıca, kariyer danışmanlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi ve öğrencilere bireysel kariyer planlama desteği sunulması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Tourism, which consists of various activities such as accommodation, travel, transportation, entertainment and food and beverage, has become a rapidly growing sector in the developing world. Since the tourism sector is linked to many sectors, generates and increases income, and provides employment, all countries want to get the maximum benefit from the tourism sector. For this purpose, countries pay attention to finding sustainable solutions to get the highest benefit from tourism. The most important element of the tourism sector, where people serve people, is people. The best investment to be made in a human being is education. For this purpose, high school, associate and undergraduate education is provided in Turkey. Since today's students are tomorrow's potential employees, it is extremely important to measure their attitudes and perceptions about the sector and to understand the variables affecting their career intentions. When cross-cultural studies are analyzed, it is clearly seen that Hofstede's cultural values form the basis of many studies. For this reason, in our study, Hofstede's long-term orientation, which describes the perspectives of individuals and societies on time, was chosen. In line with this purpose, in our study, the effect of long-term orientation on career intentions of students studying tourism was investigated. Our study was created within the scope of the theory of planned behavior. This is because, according to the theory, the concept of intention is seen as the most important predictor of a behavior. The research population of our study consists of associate and undergraduate students studying tourism in formal programs. Our study population is the associate and undergraduate students who study tourism in formal programs in public universities in Mersin province and who renewed their registration in the spring semester of the 2023-2024 academic year. For this purpose, a total of 842 questionnaires were collected from 4 different Vocational High Schools located in the provinces and districts of Mersin and Mersin University Tourism Faculty. Our study is in the relational survey model; it is an explanatory research. Frequency distributions and descriptive statistics were used to reveal the profile of associate and undergraduate students. In addition, multiple regression analysis was used to test the hypotheses. As a result of the analysis, it was concluded that the planning dimension of long-term orientation affects career intention. The findings imply that it is important to focus on the development of planning skills to increase the career intentions of students studying tourism. To this end, it may be recommended to include more content on career planning and goal setting in course curricula. Students should be taught strategies for setting long-term career goals, planning the necessary steps to achieve these goals, and coping with the challenges they may face. In addition, it may be useful to strengthen career counseling services and provide individual career planning support to students.