Zeynîzade ve el-Envâru'l-mudîe fî beyâni usûli'l-ef'âli'l-mechûle adlı eserinin tahkik ve tahlili
Critical edition and analysis of Zeynîzâde's work titled 'el-Envâru'l-mudîe fi beyâni usûli'l-ef'âli'l-mejhole'
  1. Tez No: 886127
  2. Yazar: ALİ AVCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAJED HAJMOHAMMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Karşılaştırmalı Edebiyat, Religion, Comparative Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Zeynîzâde Hüseyin b. Ahmet (ö. 1175/1761 – 1762) Osmanlı döneminde yaşamış, Arapçada alanında pek çok değerli ve faydalı eser bırakmış bir âlimdir. Özelikle Arapça grameri olarak nahiv ve sarf alanlarında çok eseri bulunmaktadır. Eserlerinin çoğu hâlâ yazma eser kütüphanelerinde el yazma eser olarak bulunmaktadır. Tezimizin konusu da Zeynîzâde'nin kaleme aldığı bu el yazma eserlerden ve sarf ilmiyle ilgili olan el-Envâru'l-mudîe fî beyâni usûli'l-ef'âli'l-mechûle adlı eseri olacaktır. Bu el yazma eserin tahkik ve tahlili tezimizi oluşturmaktadır. Çalışmamızı giriş, üç bölüm, tahkik ve sonuç bölümlerine ayırdık. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamına değinildi. Birinci bölümde, Zeynîzâde'nin hayatı ve ilmî şahsiyeti hakkında bilgi verildi ve eserleri tanıtıldı. İkinci bölümde, çalışmanın konusu olan eser hakkında genel bilgiler verildi ve tahlili yapıldı. Eserin nüshaları ve esas alınan nüsha tanıtıldı. Tahkikte uygulanan metoda değinildi. Üçüncü bölümde, eserin muhtevâsından bahsedildi. Arapça metin tahkiki yapıldı. Sonuç ve ekler olarak çalışma sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Zeynîzâde Hüseyin b. Ahmet (d. 1175/1761 – 1762) was a scholar who lived during the Ottoman period and left many valuable and useful works in Arabic. He has many works, especially in the fields of Arabic grammar, particularly syntax (nahiv) and morphology (sarf). Most of his works are still found in manuscript form in libraries. The subject of our thesis is the critical edition and analysis of Zeynîzâde's manuscript work titled“el-Envâru'l-Mudîe fi Beyâni Usûli'l-Ef'âli'l-Mechûle,”which relates to the science of morphology. Our study is divided into an introduction, three chapters, a critical edition, and a conclusion. In the introduction, we discussed the aim and scope of our study. In the first chapter, we provided information about Zeynîzâde's life and his scholarly personality and introduced his works. In the second chapter, we provided general information about the subject work of our study and analyzed it. We introduced the manuscripts of the work and the manuscript we based our study on, and explained the method we followed in the critical edition. In the third chapter, we discussed the content of the work. We conducted the critical edition of the Arabic text. We concluded our study with the results and appendices.