1980'den günümüze Türkiye'de sabit sermaye yatırımlarının sektörel dağılımı
Sectoral distribution of fixed capital investments in Turkey since 1980
- Tez No: 886134
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yatırım ile sabit sermaye yatırımı kavramları, modern iktisadın ortaya çıkışından çok önceleri var olan kavramlardır. Bir bilim olarak iktisadın yer edinmesinden sonra ise bu kavramlar, iktisadi çalışmalar içerisinde önemli bir yer edinmişlerdir. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma düzeyleri ile bu kalkınma süreçlerinde geçirdiği dönüşümler, yatırımlar ve ağırlıklı olarak sabit sermaye yatırımları tarafından belirlenmektedir. Gelişmiş ülkelerin tarihsel süreçleri değerlendirildiğinde bu konunun netliği daha da ön plana çıkmaktadır. Türkiye de uzun yıllar boyunca gelişmekte olan bir ülke konumunda değerlendirildiğinden dolayı, bu süreçte geçirdiği dönüşümler ile gelişmiş bir ülke ekonomisine geçiş için gerekli sabit sermaye yatırımlarının sektörel dağılımları oldukça önem taşımaktadır.“1980'den Günümüze Türkiye'de Sabit Sermaye Yatırımlarının Sektörel Dağılımı”adlı bu tez çalışması, gelişmekte olan bir ülke konumunda bulunan Türkiye ekonomisinin tarihsel bir incelemesini sunmaktadır. Bu açıdan birinci bölümde yatırım kavramı, yatırımların sınıflandırılması ve yatırım teorileri incelenmiştir. Ardından da 1980 sonrası küreselleşme süreciyle beraber devletin yapısında meydana gelen değişim ile kamu politikalarındaki değişimler ele alınarak bir bütün halinde yapısal değişimin çerçevesi çizilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından sunulan toplam, kamu sektörü ile özel sektör sabit sermaye yatırımları verilerinin sektörel dağılımları 1963-2024 yıllarını kapsayacak şekilde, devletin yeniden yapılanması süreciyle beraber analiz edilerek değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of investment and fixed capital investment are concepts that existed long before the emergence of modern economics. After economics became established as a science, these concepts have gained an important place in economic studies. The development levels of developing countries and the transformations they undergo during these development processes are determined by investments and mainly fixed capital investments. When the historical processes of developed countries are evaluated, the clarity of this issue comes to the fore. Since Turkey has been considered a developing country for many years, the transformations it has undergone in this process and the sectoral distribution of fixed capital investments required for the transition to a developed country economy are of great importance. This thesis titled“Sectoral Distribution of Fixed Capital Investments in Turkey since 1980”presents a historical analysis of the Turkish economy, which is a developing country. In this respect, in the first chapter, the concept of investment, classification of investments and investment theories were examined. Then, the framework of the structural change as a whole was drawn by considering the changes in the structure of the state and the changes in public policies with the globalization process after 1980. In the last part of the study, the sectoral distributions of total, public sector and private sector fixed capital investments data presented by the T.R. Presidency's Strategy and Budget Directorate, covering the years 1963-2024, were analyzed and evaluated together with the state restructuring process.