Metal eklemeli imalat yöntemiyle üretilen AlSi10Mg alaşımının mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of AlSi10Mg alloy produced by metal additive manufacturing method
- Tez No: 886179
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ATLIHAN, DOÇ. DR. BERKAY ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eklemeli Ġmalat (EĠ) teknolojisi, hafif olmasına rağmen yüksek özgül dayanım sunan karmaĢık geometrilere sahip parçaların üretilmesini sağlayan devrim niteliğinde bir teknolojidir. Bu çalıĢmada, ASTM E8M standardına uygun olarak toz yataklı füzyon yöntemiyle üretilen parçaların farklı inĢa yönlerinde (yatay, açılı ve dikey) mekanik özellikleri, çekme testleri ve sertlik ölçümleri ile incelenmiĢtir. Deformasyon mekanizmasını anlamak için makroskobik ve mikroskobik gözlemler gerçekleĢtirilmiĢtir. Sonuç olarak; DMLS yöntemiyle üretilen AlSi10Mg malzemeden elde edilen numunelerde, DMLS süreci için katman kalınlığı (mm), lazer gücü (W), lazer ıĢınlama süresi (m) ve enerji yoğunluğu (J/mm³) gibi çeĢitli üretim parametreleri incelenerek yapılmıĢtır. Numuneler Eklemeli Ġmalat yöntemi kullanılarak üretilmiĢtir. DMLS yöntemiyle farklı parametrelerde üretilen AiSi10Mg numunelerinin mikro yapısı, sertliği ve FESEM (alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu) görüntüleri incelendiğinde, yatay numunede yüksek mukavemet ve sünek bir yapı gözlemlenirken, açılı numunede daha sert bir yapı tespit edilmiĢtir. Dikey numunede ise diğerlerine kıyasla benzer özellikler analiz edilmiĢtir
Özet (Çeviri)
Additive Manufacturing (AM) technology is a revolutionary technology that enables the production of parts with complex geometries that are lightweight yet offer high specific strength. In this study, mechanical properties, tensile tests and hardness measurements of parts prodeced by powder bed fusion method in accordance with ASTM E8M standard in different construction directions (horizontal, angular and vertical) were investigated. Macroscopic and microscopic observations were carried out to understand the deformation mechanism. As a result; in the samples obtained from AlSi10Mg material produced by DMLS method, three parameters such as layer thickness (mm), laser power (W), laser irradiation time (m) and energy density (J/mm³) for the DMLS process were obtained. The samples were produced using the Additive Manufacturing method. When the microstructure, hardness and FESEM (field emission scanning electron microscope) images of AiSi10Mg samples produced with different parameters by the DMLS method were examined, a high strength and ductile structure was observed in the horizontal sample, while a harder structure was detected in the angled sample. In the vertical sample, similar features were analyzed compared to others.