Türkiye'de sol düşüncenin çeşitli ethosu üzerine bir analiz
An analysis on the various ethos of leftist thought in turkey
- Tez No: 886194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBEYAZ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'de Sol Düşüncenin ortaya çıkışından günümüze kadar gelişim evreleri incelendiğinde sol düşüncenin en çok yükseldiği 1950 ve sonrası dönemleri kadraja almak, ideolojik olarak yerleşip yerleşmediği sorusunu aydınlatmada önemlidir. Türk Solu'nun teori ve pratikte ortaya koyduğu tabloya bakıldığında içerisinde bazı keskin kırılmaların var olduğu, yerlilik tartışmalarının sol düşünce ideolojisini yapısal olarak etkilediği gözlemlenebilmektedir. Bu doğrultuda, tez konusunun temel soruları da Türk Solu düşünce dünyasının ideolojik boyutunu etkileyen faktörler ve karakteristik özelliklerinin ortaya çıkarılması etrafında şekillenmektedir. Türk Solu'nun, teorik çerçevesi çizilmiş sistemli ve yerleşik bir ideoloji etrafında düşünce çevresi haline gelip gelmediği sorusu, Türkiye'de Sol Düşünce'nin ethos eğilimleri üzerinden teşekkül edip etmediği sorusunu da ortaya çıkarmaktadır. Türk Solu'nun farklı fraksiyonlarının oluşmasındaki bilinçdışı etki, batılılaşma ve millilik tartışmaları ile ilişkilendirildiğinde, Sol'daki bölünmeye ethos odaklı bir inceleme gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Ethos odaklı araştırma, Sol düşüncede kırılma gerçekleşmiş bazı fikirlere bütünlüklü bakmayı, Türk düşüncesindeki kutuplaşma sebeplerine de sol çevreden bakabilmeyi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
When examining the stages of development of Left Thinking in Turkey from the emergence to the present, it is important to frame the periods between 1950 and after, when the left thinking rose the most, to elucidate the question of whether it was ideologically settled. When we look at the picture put forward by the Turkish Left in theory and practice, it can be observed that there are some sharp fractures in it, and that discussions of indigenism structurally affect the ideology of leftist thought. Inthisdirection, the basic questions of the dissertation topic are also shaped around revealing the factors affecting the ideological dimension of the world of Turkish Left-Wing thought and its characteristic features. The question of whether the Turkish Left has become a circle of thought around a systematic and established ideology with a the oretical frame work also raises the question of whether Left Thinking in Turkey has formed through ethos trends. When the unconscious influence in the formation of different factions of the Turkish Left is associated with the westernization and nationality debates, it is possible to carry out an ethos-oriented examination of the division in the Left. Ethos-oriented research allows us to take a holistic look at some ideas that have been broken in Leftist thought, and to be able to look at the causes of polarization in Turkish thought from the left environment.