1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında vergi kayıp kaçaklarının tespiti ve önleme yolları: İzmir - Karabağlar Belediyesi örneği
Detection and prevention of tax losses and evasion within the scope of Real Estate Tax Law No. 1319: The case of Izmir Karabağlar Municipality
- Tez No: 886216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR UÇKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Toplumun ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik hizmetler, mevcut ekonomik, siyasi ve mali koşullardan sürekli etkilenmektedir. Hükümetler, bu ihtiyaçları karşılamak için sürekli kamu hizmeti sunmaktadır. Yerel düzeyde ise ilgili hizmetlerin sunumu belediyeler aracılığıyla yapılmaktadır. Bu noktada kaynakların etkin kullanılması, elde edilen gelirlerin artırılması, kamu zararının en aza indirilmesi, tahakkuk tahsilat oranının arttırılması, tahakkuk ve tahsilat aşamasında vergi ziyanının önlenmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda kamu hizmetlerinin yerel düzeyde sunumunda en önemli unsur olan belediyelerin gelirlerinde 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında toplanan vergiler çok büyük bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, yerel yönetimlerin yapısı, yerel yönetimler içerisinde belediyelerin yapısı, gelirleri ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'nun detaylarıyla ilgili bilgiler paylaşıldıktan sonra 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında tahakkuk ve tahsil edilmesi gereken vergilerde yaşanan kayıp ve kaçaklar analiz edilerek, bu kayıp kaçakların engellenmesi ile ilgili alınabilecek tedbirler ve bu tedbirlerin Karabağlar Belediyesi gelirleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesine yönelik alınan tedbirlerin belediye gelirlerinde artışa sebep olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The needs of society and the services to meet those needs are constantly influenced by current economic, political and fiscal conditions. Governments continuously provide public services to meet these needs. At the local level, relevant services are provided through municipalities. At this point, it is important to use resources effectively, to increase the revenues obtained, to minimize public loss, to increase the rate of accrual and collection, and to prevent tax loss during the accrual and collection phase. In this direction, taxes collected within the scope of the Real Estate Tax Law No. 1319 have a very large place in the revenues of municipalities, which are the most important element in the provision of public services at the local level. In this study, after sharing information about the structure of local governments, the structure of municipalities within local governments, their revenues and the details of the Property Tax Law No. 1319, the losses and evasions in the taxes to be accrued and collected within the scope of the Property Tax Law No. 1319 are analyzed, the measures that can be taken to prevent these losses and evasions and the effect of these measures on Karabağlar Municipality revenues are examined. As a result of this analysis, it was understood that the measures taken to prevent tax losses and evasions led to an increase in municipal revenues.