Yoğun bakım hastalarında sarı kantaron yağının cilt nemine etkisi
Effect of St. John's wort oil on skin moisture in intensive care patients
  1. Tez No: 886217
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZENÇ KOLUTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BALCI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Başlık: Yoğun bakım hastalarında sarı kantaron yağının cilt nemine etkisi Amaç: Araştırma, yoğun bakım hastalarında sarı kantaron yağı uygulamasının cilt nemine etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışma prospektif ön test- son test kontrollü deneysel bir araştırmadır. Yöntem: Araştırma verileri Eskişehir Şehir Hastanesinde, 1 Eylül 2023 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında yatan hastalardan toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Özellikler Formu, Nem Ölçer Cihazı ve sarı kantaron yağı kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem büyüklüğü güç analizinde test gücü (1-β) 0.80, α(alfa)=0.05, etki düzeyi 0.10 ile toplam örneklem sayısı 138 olarak bulunmuştur. Araştırma 70 deney, 70 kontrol grubu olmak üzere toplam 140 hasta da yapılmıştır. 21 gün boyunca deney grubuna sarı kantaron yağı, kontrol grubuna rutin hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız Örneklem t testi, ANOVA (Tekrarlı Ölçüm testi), Mann-Whitney U“ test, Wilcoxon”test ve Pearson-χ2" çapraz tabloları kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubunun nem oranları incelendiğinde her iki grupta da 1, 2 ve 3.hafta nem oranları, 0.güne göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 3.hafta nem oranları, 2.haftaya göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Title: Effect of St. John's wort oil on skin moisture in intensive care patients Aim: The research was conducted to evaluate the effect of St. John's wort oil application on skin moisture in intensive care patients. The study is a prospective pre-test-post-test controlled experimental study. Method: Research data was collected at Eskişehir City Hospital, between September 1, 2023 and March 1, 2024. Descriptive Characteristics Form, Braden Risk Assessment Scale, Moisture Meter Device and St. John's wort oil were used to collect data. In the sample size power analysis of the study, the total number of samples was found to be 138 with test power ( 1-β) 0.80, α(alpha)=0.05, effect level 0.10. The research was conducted on a total of 140 patients, 70 in the experimental group and 70 in the control group. St. John's wort oil was applied to the experimental group and routine nursing care was applied to the control group for 21 days. Independent Sample t test, ANOVA (Repeated Measures test), Mann- Whitney U test, Wilcoxon test and Pearson-χ 2 cross tables were used to evaluate the data. Results: When the humidity rates of the experimental and control groups were examined, it was determined that the 1st, 2nd and 3rd week humidity rates were significantly higher than the 0th day in both groups. It was determined that the humidity rates in the 3rd week were significantly higher than the 2nd week.