Turizm işletmeleri çalışanlarının toksik liderlik algıları ile örgütsel sinizm tutumları arasındaki ilişki
The relationship between employees perceptions of toxic leadership and their attitudes toward organizational cynicism in tourism businesses
  1. Tez No: 886224
  2. Yazar: VOLKAN YARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ATAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, personelin Toksik Liderlik algısı ile sağlıklı iletişim kurma durumunu değerlendirerek, toksik liderliğin ve sinizmin oluşma nedenlerini ve sonuçlarını anlamayı hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, işletmede geri çekilmeye neden olabilecek bu liderlik tarzının ve sinizmin etkilerini ortaya koymakla birlikte, çözüm önerileri sunarak bu olumsuz etkileri minimize etmeye odaklanacaktır. Toksik liderlik, genellikle liderin kontrol, güç ve otoriteyi kötüye kullanmasıyla karakterizedir. Bu durum, çalışanların motivasyonunu düşürebilir, takım içi ilişkileri zayıflatabilir ve genel iş atmosferini olumsuz etkileyebilir. Sinizm ise, olumsuz bir tutumla olayları ve kişileri eleştirme eğilimini ifade eder. Bu iki olgu bir araya geldiğinde, işletmede ciddi sorunlara yol açabilir. Turizm işletmelerinde işgörenler açısından işletmenin gelişimine negatif etkisi olan toksik davranışlara sahip yöneticiler/amirler nedeniyle işgörenler işletmelerine karşı olumsuz, eleştirel bir tutum sergilemesine yol açabilmektedir. Ayrıca alan yazın araştırmalarına bu yönüyle katkı sunması beklenmektedir. Çalışmanın sonuçları, toksik liderliğin ve sinizmin işletmede nasıl oluştuğunu ve yayıldığını ortaya koyacak ve bu olguların iş süreçleri ile nasıl bir ilişkide olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, işletme içerisindeki eksikliklerini belirleyerek bu sorunları çözmeye yönelik öneriler sunacaktır. Bu öneriler, işletmenin sürdürülebilir ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmasına katkı sağlamayı amaçlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the reasons and results of toxic leadership and cynicism by evaluating the healthy communication status of the personnel with the perception of Toxic Leadership. The findings obtained will reveal the effects of this leadership style and cynicism that may cause withdrawal in the business, and will focus on minimizing these negative effects by offering solution suggestions. Toxic leadership is generally characterized by the leader's abuse of control, power and authority. This situation can reduce the motivation of employees, weaken intra-team relationships and negatively affect the general work atmosphere. Cynicism, on the other hand, refers to the tendency to criticize events and people with a negative attitude. When these two phenomena come together, they can lead to serious problems in the business. In tourism businesses, employees may exhibit a negative, critical attitude towards their businesses due to managers/supervisors with toxic behaviors that have a negative effect on the development of the business. It is also expected to contribute to literature research in this respect. The results of the study will reveal how toxic leadership and cynicism are formed and spread in the business and will help us understand how these phenomena are related to business processes. In addition, it will identify the deficiencies within the business and offer suggestions to solve these problems. These suggestions will aim to contribute to the business creating a sustainable and healthy work environment.