Karanlık liderliğin çalışan algısı üzerine bir uygulama
An application on employee perception of dark leadership
  1. Tez No: 603773
  2. Yazar: KÜBRA GÜMÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sosyal bir varlık olan örgüt çalışanı, işletme içerisinde bire bir ilişkide olduğu liderlerine yönelik algılamaları ölçüsünde örgütsel davranış geliştirecektir. Çalışanların liderlerini algılamaları yönünde örgüt çıktısı oluştuğundan, bu tez çalışmasında liderliğin üzerinde durulmayan karanlık yönü üzerinden bu algı incelenecektir. Sermayeden daha fazla önem taşıyan insan kaynağının kilit rol oynadığı konaklama işletmelerinde çalışanların demografik özelliklerine göre, karanlık liderlik algılarında benzerliğin olup olmadığının ölçüldüğü anket çalışması Ankara'da bulunan beş yıldızlı otel çalışanlarının 208'i üzerinde uygulanmıştır. Liderlik kavramından yola çıkılarak karanlık liderlik, karanlık liderliğin alt boyutları, karanlık liderliğin çalışanlar üzerindeki etkisi ve karanlık liderliğin örgüt üzerindeki etkisi incelenmiştir. Geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmış bir yüksek lisans tez çalışmasında geliştirilen ölçek çalışması kullanılarak analizlere geçilmiştir. Veriler SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Konaklama işletmeleri çalışanlarının cinsiyetlerine ve kıdem durumuna göre karanlık liderlik algılamaları benzer bulunarak hipotezler desteklenmiştir. Çalışanların eğitim durumlarına göre karanlık liderlik algılamaları varyansların homojen dağılımı sağlanamadığından, toksik ve narsist liderlikle ilgili anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Küçük tiranlık, yıkıcı liderlik, etik dışı liderlik ve istismarcı yönetim için ise, çalışanlarının eğitim durumlarına göre karanlık liderlik algılamalarında farklılık bulunduğundan hipotez desteklenmemektedir. Çalışanların yaşlarına yönelik karanlık liderlik algısı benzer değerlendirilip hipotez desteklenirken, yalnızca narsist liderlik alt boyutu için farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a social entity, the employee of the organization will develop organizational behavior within the scope of his perceptions towards the leaders he is in a one-to-one relationship. Since there is an organizational output for employees to perceive their leaders, this perception will be examined through the dark side of leadership which is not emphasized in this thesis. According to the demographic characteristics of employees in accommodation establishments, where human resources, which are more important than capital, play a key role, the survey was conducted to determine whether there is a similarity in dark leadership perceptions and applied to 208 of the five-star hotel employees in Ankara. Based on the concept of leadership, dark leadership, sub-dimensions of dark leadership, the effect of dark leadership on employees and the effect of dark leadership on the organization were examined. The validity and reliability of a master's thesis study was developed using the scale study was analyzed. Data were analyzed using SPSS 23 program. The hypothesis was supported by finding dark leadership perceptions similar to the gender and seniority of the accommodation employees. Since there is no homogeneous distribution of variance in the dark leadership perceptions of the employees according to their educational level, no meaningful results were found regarding toxic and narcissistic leadership. For small tyranny, destructive leadership, unethical leadership and abusive management, the hypothesis is not supported because there is a difference in the perception of dark leadership according to the education level of the employees. While the dark leadership perception towards the age of the employees is considered similar and the hypothesis is supported, it differs only for the narcissistic leadership subdimension.