Translarda benlik saygısının sosyal destek algısı ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of relationship between self-esteem and social support perception in transgender populations
- Tez No: 886229
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konsultasyon ve Liyezon Psikiyatrisi Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma, translarda benlik saygısının algılanan sosyal destek ile ilişkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Araştırma çalışmaya katılmaya kabul eden 18 yaş üzeri 111 trans ile yürütülmüştür. Araştırma 29.11.2023 – 20.04.2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği- Kısa Formu ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik parametrelerinden sayı, yüzde, standart sapma vb. kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkileri saptamak için Pearson korelasyon tekniği kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki etkileri belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Examination of the Relationship between Self-Esteem and Social Support Perception in Transgender Populations Aim: This study will be conducted to examine the relationship between self-esteem and perceived social support in transgender people. Method: The research was conducted with 111 transgender people over the age of 18 who agreed to participate in the study. The research was conducted between 29.11.2023 and 20.04.2024. Introductory Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Self-Esteem Evaluation Scale-Short Form and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used as data collection tools. In the analysis of data, descriptive statistics parameters such as number, percentage, standard deviation, etc. are used. Pearson correlation technique was used to determine relationships between scales. Additionally, regression analysis was used to determine the effects between variables.