Studies on transfer RNA from human cancers
  1. Tez No: 3972
  2. Yazar: MEHMET CANDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET İHSAN KANSERLERİNDE tRNA%LAR ÜZERİNE ÇALIŞMALAR CANDAŞ, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr“ Ufuk Gündüz Eylül 1988, 79 sahife Kanser sırasında tRNA* lardaki değişikliğin önemini belirlemek üzere, çeşitli insan tümörlerinden elde edilen tRNA^lar değişik yönleriyle çalışılmıştır. Transfer RNA, ”baz modifikasyonlarınca zengindir. Bu modifikas yonlar tRNA%nın tersiyer yapısını değiştirmekte Ye“birçok fonk siyonunu etkilemektedir. Queuin (Q), ”bazı tRNA^larda (tRNAAsp, tRNAAsn, tRNAHls Ye tRNATyr) bulunan modifiye bazlardan birisidir Ye bu tRNA“*lara girişi tRNA-guanin transglikosilaz tarafından katalizlenmektedir. Bu enzim Salmonella typhimurium% dan kısmen saflaştırılmış Ye tümör tRNA* larındaki Q-azlığını belirlemek üzere kullanılmıştır. Tümör tRNA^larının normal tRNA'”lardan daha az Q-bazı içerdiği bulunmuştur. Bundan başka, değişik tümör tRNA^ları, iki boyutlu jel elektro- forezi ile ayrıştırılmıştır. tRNA türlerindeki nitelik Ye nicelik farklılıklar, hem tümörden tümöre hem de aynı cins dokunun normal Ye tümör tRNANlarında göze çarpmıştır. Son olarak, tRNA^larm baz bileşimleri trityum deriYatizasyon metodu kullanılarak çalışılmıştır. Dört esas bazın analizleri, değişik tRiiâ^larda kaydadeğer farklılıklar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES OR tRNA FROM HUMAN GANGERS CANDAŞ, Mehmet M.S. in Biochemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ufuk Gündüz September 1988, 79 pages In order to elucidate the significance of tRNA alteration in cancer, crude tRNAs obtained from several human tumors have been studied in different- aspects. Transfer RNA is rich in minor base modifications. These modifi cations change the tertiary structure of the tRNA and modulate its several functions. Queuine (Q) is one of the modified bases found in the wobble position of certain tRNAs (tRNAAsp, tRNAAsn, tRNA and tRNA ^r) and its incorporation into these tRNAs is catalyzed by tRNA-guanine transglycosylase. This enzyme was par tially purified from Salmonella typhimurium and used to detect the amount of Q-deficiency in tumor tRNAs. It was found that tumor tRNAs contain less Q than normal tRNA. Moreover, tRNA from different tumors were fractionated by two dimensional gel electrophoresis. There were qualitative and quantitative differences in the tRNA species not only from one tumor to another, but also from normal to tumor tRNA of the same tissue. Finally, the major base composition of the tRNAs has been studied using tritium derivatization. Analysis of the four major bases showed considerable changes in different tRNAs. IV