Genç softbol oyuncularında core stabilizasyon ve propriosepsiyon egzersizlerinin endurans, denge ve propriosepsiyona etkisi
The effect of core stabilization and proprioception exercises on endurance, balance and proprioception in young softball players
  1. Tez No: 886228
  2. Yazar: ESLEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma genç Softbol Oyuncularında Core Stabilizasyon Ve Propriosepsiyon Egzersizlerinin Endurans, Denge Ve Propriosepsiyona Etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya yaş ortalaması 13 olan; 21 deney, 20 kontrol olmak üzere 41 sporcu dahil edildi. Sporculara 8 hafta, haftada 2 gün, günde 30 dakika core ve propriosepsiyon egzersizleri uygulandı. Denge değerlendirmesi; flamingo testi ve Y balance denge testi ile değerlendirildi. Endurans değerlendirmesi; statik fleksör enduransı testi, statik ekstansör enduransı testi ve 30 sn. mekik testi ile değerlendirildi. Propriosepsiyon değerlendirmesi ise gözler kapalı kinematik açı reprodüksiyon testi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of core stabilization and proprioception exercises on endurance, balance and proprioception in young softball players.Forty-one athletes (21 experimental and 20 control) with an average age of 13 years were included in the study. Core and proprioception exercises were performed for 8 weeks, 2 days a week, 30 minutes a day. Balance assessment was evaluated by flamingo test and Y balance balance test. Endurance was evaluated by static flexor endurance test, static extensor endurance test and 30 s sit-up test. Proprioception assessment was measured with eyes closed kinematic angle reproduction test.