Akut ve kronik brusellozlu hastalarda immün parametre değişikliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 88628
  2. Yazar: TURAN BUZĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. PEKCAN DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
2. ÖZET Bu çalışmada akut ve kronik brusellozlu hastalarda immün parametre değişiklikleri incelendi. Hasta grubu (H.G.) olarak, 16'sı kadın 18'i erkek toplam 34 brusellozlu hasta çalışmaya alındı. Bruselloz teşhisi klinik, 1/160 ve üzeri Wright aglütinasyonu pozitifliği ile konduktan sonra; anamnez, klinik, 2- mercaptoethanol testi ve rivanollü TAT ile hastaların akut ve kronik grupları ayrıldı. 34 brusellozlu hastadan 20'si akut, 14'ü kronik bruselloz olarak değerlendirildi. Kontrol grubu (K.G.) olarak, 8 'i erkek 6 'sı kadından oluşan 14 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Akut ve kronik hasta grubu ile kontrol grubundaki şahıslardan alınan kan serumlarında, nonspesifik hümoral immünite araştırmaları için serum immünoglobulinlerinden (Ig); IgM, IgG ve IgA, komplemanlardan; C3c ve C4, ayrıca CRP ve oc-1 antitripsin seviyelerine nefelometrik yöntemle bakıldı. Lenfosit subpopülasyonları ve CD4/CD8 oranları ise flow sitometri yöntemi ile ölçüldü. Ayrıca kan lökosit ve lenfosit ölçümleri yapıldı. Akut ve kronik H.G. ile, K.G. serum Ig, kompleman, CRP, cc-1 antitripsin, lenfosit, CD4 ve CD8 değerleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmakla beraber, akut ve kronik hasta grupları arasında, hümoral immünite açısından anlamlı bir farklılık bulunamadı. Ancak akut bruselloz vakalarıyla kronik vakalar kıyaslandığında; akut vakalarda CD4 oranıyla CD4/CD8 oranının anlamlı olarak azaldığı, kronik vakalarda ise CD8 oranının anlamlı olarak azaldığı ve 2 hasta grubu arasında hücresel immünite açısından farklılık olduğu tesbit edildi. Bu çalışmada, lenfosit subpopülasyonlarmın akut ve kronik brusellozun immün parametreler açısmdan birbirlerinden ayırt edilmelerine yarayan bir parametre olduğu, ancak bu konuda daha ileri çalışmaların yapılması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY In this study, changes in immune parameters were investigated in acute and chronic brucellosis. Totally 34 patients - 16 women and 18 men - were included in the study. After diagnosing with clinical findings Wright agg. Positivity with titers of 1/160 or above this titer, the patients were separated into acute and chronic groups according to clinical findings, 2-mercaptoethanol and rivanol tests. 20 patients were evaluated as acute and 14 as chronic brucellosis. 14 healthy volunteer - 8 men and 6 women - were included in the study as control group. In blood sera obtained from individuals in acute and chronic patient groups and control group, in order to investigate nonspesific humoral immunity, serum immunoglobulins IgM, G and A; complements C3c and C4; CRP and a-1 antitripsin (AAT) levels were measured with nephelometric method. Lymphocyte subpopulations - CD4 and CD8 - ratios were investigated with flow cytometric method in addition to leucocyte and lymphocyte measurements.