Van yöresinde adolesan dönem kız çocuklarında kızamıkçık (rubella) seroprevalansı
Rubella seroprevalance in adolescant girls in Van
- Tez No: 88627
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma, adolesan dönemdeki kızlarda kızamıkçık IgG ve IgM antikor seviyelerinin belirlenerek seronegatif bireylerin tespit edilmesi ve bunların Konjenital Kızamıkçık Sendromu riskinden korunmaları için aşılanmalarının önerilmesi ve sakat doğumları önüne geçilmesi amacıyla yapıldı. Ayrıca, Van'da kızamıkçığın seroprevalansının belirlenmesi da amaçlandı. Bu amaçla. Kız Yetiştirme Yurdu, Sağlık Meslek Lisesi, Y.Y.Ü. Van Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Van İmam Hatip Lisesindeki, yaşlan 11-21 arasında değişen toplam 400 kız, öğrenci çalışmaya alındı. Öğrenciler adolesan dönemlerine göre erken (11-13 yaş arası), orta (14-17 yaş arası) ve geç (18-21 yaş arası) adolesan dönem olmak üzere üç gruba ayrıldı. Ayrıca öğrenciler sosyo-ekonomik seviyelerine göre de iyi (150 öğrenci) ve kötü (250 öğrenci) olarak iki gruba ayrıldı. Bu öğrencilerden usulüne uygun olarak elde edilen serumlarda kızamıkçık IgG ve IgM antikorları Solid Faz ELISA yöntemiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
“Rubella serop reva lance in adolescant girls in Van”This study was made to investigate seronegative girls by estimating rubella IgG and IgM antibody levels in adolescant girls and by the aim of advicing them vaccinating because of congenital rubella syndrome risk and to prevent congenital defects. A total of 400 healthy girls aged 11-21 years introduced in Girl Orphanage, Health High School, Yuzuncu Yil University Health Collage and Imam Hatip High School were chosen for this purpose as the study population. Girls were separated into three groups as their adolescant age; early adolescant (aged 11-13 years), middle adolescant age ( aged 14-17 years) and late adolescant age (aged 18-21 years). The students were also divided into two groups as their economic levels as good (150 students) and bad (250 students). Serum specimens of these girls were screened for the rubella IgG and IgM antibody by a solid phase immunoassay-ELISA.