İnsani yardım lojistiğinde çevresel sürdürülebilirlik
Environmental sustainability in humanitarian logistics
- Tez No: 886296
- Danışmanlar: Prof. Dr. TANER AKÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ulaşım, İşletme, Science and Technology, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsani yardımın temel amacı, ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir ve bu süreç zarar vermeme ilkesiyle yönlendirilir. Ancak günümüzde, küresel iklim krizlerinin artan etkisiyle birlikte, insani yardım operasyonlarının kapsamı doğal çevreyi de içerecek şekilde genişlemiştir. Bu genişleme, insani yardımın olumsuz çevresel etkilerini minimize etmeye yönelik yeni bir perspektifin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Birleşmiş Milletler ve diğer insani yardım aktörleri, atık yönetimi, tersine lojistik, çevresel olarak sürdürülebilir tedarik zinciri, nakliye, döngüsel ekonomi ve farkındalık gibi konularda uzmanlıklarını kullanarak çevresel etkileri en aza indirmeye odaklanmaktadır. Bu tez çalışmasında, sürdürülebilir bir insani yardım tedarik zinciri lojistiğine odaklanarak mevcut uygulamalar ve gelecekteki hedefler incelenmiş, örnek bir uygulama üzerinden tedarik zincirindeki sürdürülebilirlik çalışmaları hem çevresel hem de ekonomik boyutlarıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Birleşmiş Milletler ve kuruluşları ile özel sektör iş birliği çalışmalarının olumlu yönde olduğu görülse de zorlu saha şartları, kısıtlı bütçe ve acil durumlarda sürdürülebilirlik çabalarının yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Örnek uygulama üzerinden elde edilen geri dönüşüm raporu ile elde edilen veriler ise sürdürülebilir bir tedarik zincir modelinin ekonomik ve çevresel boyutlarını ortaya koymuş, sürdürülebilirlik kriterlerinin tedarik zinciri yönetiminde nasıl entegre edilebileceğini göstermiştir. Bu bağlamda hem maliyet etkinliği sağlanırken hem de çevresel etkilerin azaltılması gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, insani yardım tedarik zincirlerinde sürdürülebilirliğin arttırılması için daha fazla iş birliği, inovasyon ve kaynak yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of humanitarian aid is to assist those in need, and this process is guided by the principle of do no harm. However, with the increasing impact of global climate crises, the scope of humanitarian operations has expanded to include the natural environment. This expansion has led to the emergence of a new perspective aimed at minimizing the negative environmental impacts of humanitarian aid. The United Nations and other humanitarian actors are focusing on minimizing environmental impacts by leveraging their expertise in areas such as waste management, reverse logistics, environmentally sustainable supply chains, transportation, circular economy, and awareness. In this thesis, current practices and future goals have been examined by focusing on sustainable humanitarian supply chain logistics. Through a case study, the sustainability efforts within the supply chain have been analyzed in both environmental and economic dimensions. The research has found that while the collaboration efforts between the United Nations, its agencies, and the private sector are positive, sustainability efforts often fall short in challenging field conditions, with limited budgets and during emergencies. The data obtained from the case study have highlighted the economic and environmental aspects of a sustainable supply chain model and demonstrated how sustainability criteria can be integrated into supply chain management. In this context, it has been emphasized that cost efficiency should be achieved while also reducing environmental impacts. In conclusion, it has been determined that increasing sustainability in humanitarian supply chains requires greater collaboration, innovation, and the development of resource management strategies.