Okul öncesi dönem çocuklarının okula hazırbulunuşluk düzeyleri ile karakter güçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between preschool children's school readiness level and character strengths
- Tez No: 886323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURİYE ESRA ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bireyin okul öncesi dönemdeki akademik, sosyal, duygusal ve davranışsal uyum yeteneği“Karakter Güçleri”ve“Okula Hazırbulunuşluk”kavramlarıyla ifade edilebilir. Erken çocukluk döneminden itibaren karakterin güçlü yönlerinin belirlenmesi bireylerin eğitim süreçlerindeki ihtiyaçlarının saptanması ve takibi konusunda önemli görünmektedir. Karakter Güçleri literatürü son yıllarda genişlemeye başlamasına rağmen bu kavramın çocuklarda ve okula hazırbulunuşlukla ortak olarak değerlendirildiği çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Alandaki bu boşluğu doldurmayı amaçlayan bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının demografik verileri, okula hazırbulunuşluk ve karakter güçleri arasındaki ilişki nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama desenleri kullanılarak çalışılmıştır. Uygun örnekleme yöntemiyle bulunan 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılında Muğla ilinin Bodrum ilçesindeki okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim gören 60-69 aylık 208 çocuğun ailelerinden Karakter Güçleri Envanteri- Erken Çocukluk Formu ve demografik bilgileri içeren Kişisel Bilgi Formu'nu; öğretmenlerinden Gelişimsel İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği'ni doldurmaları istenmiştir. Bağımsız Gruplar t-Testi sonucunda okul öncesi çocuklarının okula hazırbulunuşluk (t206=-0,059, p=,953) ve karakter güçleri (t206=0,52, p=,604) düzeylerinin cinsiyete göre değişkenlik göstermediği sonucu bulunmuştur. Çocukların okul öncesi eğitime devam süreleri (1 yıl, 2 yıl ve 3+yıl) ve okula hazırbulunuşluk ve karakter güçleri düzeyleri arasındaki ilişkiyi anlamak için yapılan Welch Analizleri anlamlı bir ilişki saptamamıştır. Fakat alt ölçekler ayrı Welch ve Post-Hoc Games Howell Testi'ne tabi tutulduğunda Okula Hazırbulunuşluk ölçeğinde Yaratıcı Sanatlar, Karakter Güçleri Ölçeğinde Cesur Olma ve Coşkulu Olma alt ölçekleri skorları 3 yıl ve daha fazla süre okul öncesi eğitime devam eden grubun diğer iki gruptan düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The preschool period marks a critical time for children's academic and socio-emotional development, encapsulated by the terms“School Readiness”and“Character Strengths”. Understanding and fostering these early childhood strengths are critical for effectively addressing possible educational needs. Despite recent expansions in Character Strengths literature, studies examining its correlation with school readiness in children are limited. This correlational study aimed to fill this gap by investigating the relationship between 208 preschoolers' (aged 60-69 months) demographic data, school readiness, and character strengths levels in Bodrum, Muğla, during the 2022-2023 academic year, using the convenience sampling method. Parents completed the Character Strengths Inventory-Early Childhood Form and a demographic questionnaire, while teachers assessed school readiness using the Developmental School Readiness Scale. Conducted Independent Samples t-Test revealed no significant gender differences in children's School Readiness (t206=-0,059, p=,953) or Character Strengths (t206=0,52, p=,604) levels. Similarly, Welch's analyses indicated no significant relationship between children's preschool education attendance periods (1 year, 2 years, 3+years) and their character strengths and school readiness. However, when investigated in the subscale level with Welch and Games Howell as Post-Hoc, it was found that the 3+ years group had significantly lower scores in the Creative Arts subscale in the School Readiness scale and Bravery and Zest subscales in the Character Strengths Scale than the 1 and 2 years conditions.