SSCB'de çalışma kampları (1930-1960)
Labor camps in USSR (1930-1960)
- Tez No: 886333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TÜMEN SOMUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
İktidara gelen Bolşevikler devrim karşıtı olarak gören 'unsurları' bastırmak için acil önlemler alarak, devrime kazancına tehdit oluşturan 'zararlıları' kontrol altına almak amacıyla Toplama kampları kurulmuştur. 20'lerde bu kamplar, Sovyet hükümetine karşı gelenleri cezalandırmak ve yeniden eğitmek amacıyla kullanılmıştır. 1929'da Stalin'in tek liderlik siyaseti başlamasıyla birlikte, Sovyetler Birliği'nde yukarıdan aşağıya dayatılan devrim süreci hız kazanmıştır. Bu süreçte, sanayileşmeyi destekleyecek zorunlu çalışma kampları, yani ıslah çalışma kampları, ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu kamplar, ekonomik kalkınma stratejisi ile siyasi baskı politikalarının iç içe geçtiği bir araç haline gelmiştir. 1920' lerin sonunda, Sovyetler Birliği'nde ıslah çalışma kampları sistemi olan Gulag (Glavnoe Upravlenie Lagerei - Kamplar Ana İdaresi) oluşturulmuştur. Stalin'in toplumu Sovyetleştirme çabası neticesinde kamplarda mahkum akını çoğalmıştır. Gulag, 1930'larda Stalin'in“Büyük Temizlik”olarak bilinen dönemde, kitlesel tutuklamalar ve sürgünlerle genişletilmiştir. Gulag sistemi, farklı türde çalışma kamplarını içeren geniş bir ağdan oluşmuştur. Bu kamplar, maden ocaklarından inşaat projelerine, ormancılık faaliyetlerinden sanayi üretimine kadar çeşitli alanlarda zorunlu çalışmayı kapsamıştır. Bununla birlikte, kamplar, Sovyet ekonomisine önemli bir katkı sağlamıştır. Kamplar, mahkumların ideolojik olarak yeniden eğitilmesi amacıyla Sovyet ideolojisi ve komünist değerler aşılanmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The Bolsheviks who came to power took urgent measures to suppress 'elements' who were seen as anti-revolutionary, and Concentration camps were set up to control 'pests' who threatened the gains of the revolution. In the 1920s these camps were used to punish and re-educate those who opposed the Soviet government. With the introduction of Stalin's single leadership policy in 1929, the process of top-down revolution in the Soviet Union accelerated. In this process, forced labor camps to support industrialization, i.e. correctional labor camps, began to emerge. These camps became a means by which the strategy of economic development and the policies of political repression were intertwined. In the late 1920s, the Gulag (Glavnoe Upravlenie Lagerei - Main Administration of Camps), a system of correctional labor camps, was established in the Soviet Union. As a result of Stalin's efforts to Sovietize society, the influx of prisoners in the camps increased. The Gulag was expanded in the 1930s with mass arrests and deportations during Stalin's so-called“Great Purge”. The Gulag system consisted of a vast network of different types of labor camps. These camps involved forced labor in fields ranging from mines to construction projects, forestry activities to industrial production. Nevertheless, the camps made an important contribution to the Soviet economy. The camps sought to instill Soviet ideology and communist values in order to re-educate prisoners ideologically.