Liberal anayasacılık perspektifinden Rusya Federasyonu'nda özelleştirme
Privatization in the Russian Federation from the perspective of liberal constitutionalism
  1. Tez No: 806834
  2. Yazar: AİGERİM SERDALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN RUHİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
1980'li yılların sonunda SSCB'de Glasnost ve Perestroyka gibi uygulamalarla ülkenin hem ekonomik hem de politik sorunları giderilmeye çalışılmıştır. Ancak ilgili uygulamalar sistemin daha da kötüye gitmesine yol açmış ve 1991 yılında SSCB'nin dağılımı gerçekleşmiştir. Sosyalist sistemin çöküşü neticesinde yeni kurulan Rusya Federasyonu, ülkenin sürekliliğini sağlamak adına radikal değişikliklere başvurmuştur. Bu değişikliklerden en önemlisi benzerine dünyada rastlanmayacak bir özelleştirme yönteminin kullanılmasıdır.“Liberal Anayasacılık Perspektifinden Rusya Federasyonu'nda Özelleştirme”başlığı altında hazırlanan bu tez çalışmasının amacı; Rusya'nın sosyalist düzenden liberal düzene geçiş sürecinde yani 1991-1999 yılları arasında uygulanan kapsamlı özelleştirme politikalarının ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal yapısını ne şekilde etkilediğini incelemektir. Bir diğer amaç ise özelleştirme sürecinde bu uygulamaya dair kabul edilen kanun ile kararların işleyişini ele almaktır. İlgili çalışma üç bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde liberal ve sosyalist anayasacılık perspektifinden özelleştirmenin tarihi ve teorik çerçevesi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; SSCB döneminde anayasal düzeyde mülkiyet ve ekonomik yapıya dair düzenlenen hükümlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise 1991 sonrası Rusya Federasyonu'ndaki özelleştirme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the late 1980s, the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) attempted to solve its economic and political problems through measures such as Glasnost and Perestroika. However, these efforts ultimately worsened the situation and led to the dissolution of the USSR in 1991. The Russian Federation emerging as the collapse of the socialist system, implemented radical changes to ensure its continuity. The most significant one of these radical changes was an unprecedented privatization method. The aim of this thesis, which was prepared under the title of“Privatization in the Russian Federation from the Perspective of Liberal Constitutionalism”is to examine how the comprehensive privatization policies implemented in Russia's transition period, between 1991-1999, affected the country's economic, political and social structure. In addition, another aim is to discuss the functioning of the laws and decisions adopted regarding this practice in the privatization process. The related study consists of three parts. The first part discusses the historical and theoretical framework of privatization from the perspective of liberal and socialist constitutionalism. In the second part of the study, during the USSR period, the provisions on the property and economic structure at the constitutional level have been included. The third part examines the privatization in the Russian Federation after 1991.