Yönetimde yapay zeka uygulamaları: Sistematik bir derleme
Artificial intelligence applications in management: A systematic review
- Tez No: 886334
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGEN OKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma yapay zekanın gelişiminin yönetim alanlarına ve orta düzey yöneticilere etkilerini sistematik bir derleme yoluyla incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) ilkeleri benimsenmiş ve bu doğrultuda kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. 200'den fazla akademik çalışma taranmış, bu çalışmalar arasından belirlenen dahil etme ve hariç tutma kriterlerine göre 30 çalışma derlemeye dahil edilmiştir. Dahil edilen çalışmalar yapay zeka uygulamalarının yönetim süreçlerine ve orta düzey yöneticilere etkilerini incelemiştir. Bulgular yapay zekanın yönetim süreçlerinde operasyonel verimliliği artırabileceğini ancak veri güvenliği ve karar alma süreçlerinde bazı zorluklar yaratabileceğini göstermiştir. Çalışma yönetimde yapay zeka uygulamalarının avantajlarını ve olası zayıflıklarını ortaya koyarak gelecekteki araştırmalara yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically review the impact of artificial intelligence development on management fields and middle managers. The research adopted the PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) guidelines, conducting a comprehensive literature review. Over 200 academic studies were screened, with 30 studies meeting the inclusion criteria. These studies focused on the effects of artificial intelligence applications in management and on middle managers. The findings indicate that while artificial intelligence can enhance operational efficiency in management processes, it may also pose challenges related to data security and decision-making where human emotions are not considered. The study provides insights into the advantages and potential drawbacks of integrating artificial intelligence into management, aiming to guide future research in this area.