Vazospazm gelişmesinde tekrarlayıcı küçük subaraknoid kanamaların etkileri: Serebral kan akımı ve histolojik çalışma
- Tez No: 88637
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KORFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Birçok çalışma yapılmasına rağmen subaraknoid kanama (SAK) sonrası oluşan kronik serebral vazospazm gelişiminin altında yatan mekanizma hala tam anlaşılamamıştır. Bizim bu çalışmadaki amacımız küçük tekrarlayan kanamaların kronik serebral vazospazm gelişimi ve kan akımı değişiklikleri üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışmamızda ağırlıkları 350-450g olan 49 adet erkek Sprague-Dawley (SD) sıçan kullanıldı. Mikrocerrahi yöntemi ile transklival yolla girilerek klivus'a 1mm çaplı delik açılıp 4pm çaplı cam delici ile baziler arter delinerek deneysel SAK oluşturuldu. Bu deliğin üzerine açılan küçük bir deliktende serebral kan akımı laser-Doppler akım ölçer probu (0.8mm) kullanılarak ölçüldü. Takip eden iki günde aynı yerden tekrarlayan kanamalar yapıldı. Kan akımları ölçüldükten sonra 4.(n:7), 10.(n:7), 14.(n:7) günlerde sıçanlar dekapite edildi. Baziler arterin üç farklı yerinden mikroskobik inceleme yapıldı. Baziler arterin luminal çapı, arteryel duvar ve media kalınlıkları ölçülerek gruplar arasında karşılaştırmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The mechanism underlying the development of chronic vasospasm following subarachnoid hemorrhage (SAH) remains controversial in spite of extensive studies. Our aim in this study is whether small recurrent hemorrhages has any contribution on the development of chronic vasospasm and changes of the blood flow. Experimental SAH was induced in 350-450g Sprague-Dawley (SD) rats (n:49) by microsurgical transclival basilar artery puncture with 4p.m glass tip through a 1mm burr hole. rCBF was measured with laser-Doppler flowmetry probe (0.8 mm) on the epidural surface exposed by small burr hole over the basilar artery territory. Recurrent hemorrhages was performed on exactly the same place on the consequent two days. The rats were decapitated on 4th(n:7), 10th(n:7), and 14th(n=7) days after the rCBF measurements. Microscopic examinations were performed in three different parts of basilar artery. Luminal diamater, arterial wall and medial thickness of basilar artery was measured and compared between each groups.