Farklı yoğun bakım hasta gruplarında böbrek yetmezliği gelişme olasılığının değerlendirilmesi
Evaluation of probability of renal failure incidence in different critical care groups
  1. Tez No: 326316
  2. Yazar: CEREN KAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ.ÖZKAN AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH) yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) sık karşılaşılan, mortalite ve morbiditeyi olumsuz yönde etkileyen bir tablodur. YBÜ'lerinde özellikle anevrizmal subaraknoid kanama (aSAK) ve kafa travması nedeniyle takip edilen hastaların ABH gelişimini inceleyen çok az çalışma mevcuttur. Bu çalışmada sepsis, kafa travması ve aSAK tanılarıyla YBÜ tedavisi gerektiren hasta gruplarını ABH gelişimi yönünden değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi'nde 1 Ocak 2009-31 Aralık 2010 tarihleri arasında Acil cerrahi, Beyin Cerrahisi ve genel YBÜ'lerinde yatan toplam 150 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Kafa travması, aSAK ve sepsis tanısı ile takip edilen hastalar üç ayrı grupta toplanarak (her grupta 50 hasta) ABH gelişimi değerlendirilmiştir. ABH gelişiminde RIFLE ve AKIN sistemleri kullanılmış ve gruplarınABH gelişmesi açısından insidans ve risk faktörleri de değerlendirilmiştir.Sonuç: aSAK grubunda hastaların hiçbirisinde ABH gelişmezken, sepsis grubunda RIFLE sınıflamasına göre %72, AKIN sınıflamasına göre %76'sında ABH gelişmiştir. Kafa travması grubunda ise RIFLE sınıflamasına göre %18, AKIN sınıflamasına göre ise %20 oranında ABH gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Acute Kidney İnjury (AKI) is a common disease in intensive care units (ICU), which adversely affects the mortality and morbidity. There are few studies examining the development of AKI focused on the patients, who are followed by Head Trauma or aneurysmal Subarachnoid Hemorrhage (aSAH). In this study we wanted to evaluate the development of AKI in critically ill patients followed by sepsis, head trauma and aSAH.Materials and methods: This observational study performed in three different ICUs of Istanbul Medical Faculty, comparing the development of AKI by using Risk, Injury, Failure, Loss, End stage (RIFLE) and AKI network (AKIN) systems. We evaluated 150 (50 in each group) patients who stayed in Trauma and acute care surgery ICU, Neurosurgical ICU and General ICU due to head trauma, aSAH and sepsis between 1 January December 2010 for incidence, risk factors and development of AKI. Statistical analysis performed by using student test and chi-square test.