Subaraknoid kanamada vazospazm takibinde Matriks Metalloproteinaz 9 seviyesi
The affect of serum MMP-9 levels at the management of vasospasm due to Subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 282333
  2. Yazar: AYKUT AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT TİMUR DEMİRGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Subaraknoid kanama ,intrakranial kanamış anevrizmalarından kan sızması sonrası oluşan inme alt tipidir. Serebral vazospazm sonrası oluşan serebral iskemi nedeniyle yüksek morbidite ve mortalite vardır. Matriks metalloproteinler intraserebral anevrizma intraserebral hemoraji ve inmelerde patofizyolojik ve fizyolojik açıdan extraselluler matrix içerigi olarak yükselmektedir. Subaraknoid kanamadaki matriks metalloproteinlerin rolu tam bilinmemektedir. Bununla birlikte matriks proteinlerinin anevrizma oluşumu büyümesi ve rüptüre olup sızıntı yapıp Subaraknoid kanama oluşmasında etkisi vardır. Subaraknoid kanama sonrası vazospastik serebral arterlerin intima gelişmesinde ve endotelial hasar oluşmaktadır. Periferal vaskuler sistemde endotelial hasara matriks metalloproteınaz-9, vaskuler büyüme faktörleri yükselmektedir. Serebral vazospazm oluşumunda matriks metalloproteınaz-9 ve diger faktörlerin seviyeleri prognostik erken tanı markerleri olabilir.Çalışmada, hastanemize acile başvuran subarakanoid kanama ile gelen anevrizmaların ve arterovenozmalformasyonlu hastaların, kanamamış insidental anevrizmalar (kontrol grubu) ile yaş, cinsiyet, glaskow skoru, fisher ve hunt hess sınıfları ile hastalardan birinci gün alınan venoz serum kandan matriks metalloproteinaz-9 seviyelerinin , üçüncü gün, yedinci gün, on dördüncü günlerdeki serum matriks metalloproteinaz-9 seviyeleri ile karşılaştırılacaktır. Hastanın kliniğinde gerileme, yeni nörolojik defisit oluşması veya transkranial doplerde akım hızının 180 cm/s çıkması vazospasm lehine düşünülecektir. Serebral vazospazm sonrası oluşan iskemide matriks metalloproteınaz-9 seviyesinin spazmda spesifik olup olmadığı araştırılacaktır.Matrix metalloproteinaz -9 ve vasküler endotelial büyüme faktörleri subaraknoid kanama sırasında yükselmektedir.Transkranial dopler ile vazospazm tanısı konulmadan üç veya iki gün öncesinde bu faktörler artmaktadır. Nörolojik gerileme olmadan ve vasküler akım yükselmeden önce tanı konulursa hastaların erken tanı ve tedavisi ile vazospazm kontrol edilebilir. Matriks metalloproteinaz-9' un serum seviyesinde takibinin vazospazm gözlemine katkıları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Subarachnoid hemorrhage (SAH) is a stroke subtype resulting from leakage of blood from ruptured intracerebral aneurysms. It is characterized by sudden onset without warning, and is associatedwith highmorbidity andmortality, often attributable to cerebral vasospasms resulting secondarily incerebral ischemia .Matrix metalloproteinases (MMPs) can degrade compoNents of the extracellular matrix in a variety of physiological and pathophysiological conditions such as stroke, intracerebral hemorrhage, and intracerebral aneurysms .Little is known about the role of MMPs in SAH. There is evidence,however, that matrix remodelling plays an important role in the formation, growth, and rupture of intracerebral aneurysms leading to SAH . In the peripheral vasculature,endothelial damage increases intimal matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) and vascular endothelial growth factor levels, causing neointimal proliferation. We hypothesized that serum MMP-9 levels could serve as prognostic markers in predicting the occurrence of cerebral vasospasm.We analysed serum samples of SAH patients and insidental anevrsym seen at ourDepartment. Patient characteristics including age, sex and cardiovascular risk factors ,admission GCC score,hunt hess grade,fisher grade are used. We planned to measured MMP-9 levels on days 1, 3, 7, and 14 onset in all of the SAH and insidental anevrysmspatients. . The occurrence of vasospasms was determined by neurological deficits and transcranial ultrasound sonography velocity more than 180cm/s.After the cerebral vasospasm İs MMP-9 specific prognostic marker?In the peripheral vasculature, endothelial damage increases intimal matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) after SAH. Among patients who developed vasospasm, levels of the factors peaked approximately 3 to 5 days before vasospasm onset. These findings suggest earlier clinical controll by the method of predicting vasospasm days before transcranial Doppler (TCD) velocity increases or neurological deterioration. the Elevation of MMP-9 and vasopasm onset will be discussed .