ZnO@BD-g-C3N4 nano yaprak malzemesinin hazırlanması ve antimikrobiyal etkinliğinin incelenmesi
Preparation of ZnO@BD-g-C3N4 nano sheet material and investigation of its antimicrobial effectiveness
- Tez No: 886375
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ DURAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda çinko oksit yüklü benzen-doped grafit karbon nitrür (ZnO@BD-g-C3N4) destekli nano yaprak malzemeleri hazırlanması ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. BD-g-C3N4 nanokompozit üre ve m-trihidroksibenzenin termal polikondensasyonu hazırlanmıştır. Daha sonra birlikte çöktürme yöntemi kullanılarak, farklı derişimlerdeki (0,04 - 0,24 M) sodyum bikarbonat ve çinko asetatın polietilen glikol eşliğindeki reaksiyonuyla elde edilen farklı miktarlardaki ZnO nanopartikülleri sentezlenen BD-g-C3N4'ün eklenmesiyle destek malzemesine dekore edilmiştir. Antimikrobiyal etkisi en yüksek olan nanomalzemenin FTIR, Uv-Dr, XRD, SEM ve SEM-EDX ile elektronik ve morfolojik özellikleri karakterize edilmiştir. Hazırlanan ZnO@BD-g-C3N4 nanokompozitinin antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri küçük değişikliklerle agar kuyucuk difüzyon yöntemi ile Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) ATCC 27853, Escherichia coli (E. coli) ATCC 25922, Bacillus subtilis (B. subtilis) ATCC 6633, Staphylococcus aureus (S. aureus) ATCC 25923 ve Candida albicans (C. albicans) ATCC 10231 mikroorganizmaları üzerinde antibakteriyel (Gram – ve +) ve antifungal aktiviteleri test edilmiştir. Sonuç olarak, çalışma kapsamında test edilen ZnO@BD-g-C3N4 nanoyaprak malzemelerinin Gram (+) bakteri olan S. aureus ve Gram (-) bakteri olan P. aeruginosa üzerinde antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu gözlenmiştir. Ancak C. albicans üzerinde herhangi bir antifungal aktivite gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to prepare zinc oxide loaded benzene-doped graphite carbon nitride (ZnO@BD-g-C3N4) supported nanosheet materials and to investigate their antimicrobial activity. BD-g-C3N4 nanocomposite was prepared by thermal polycondensation of urea and m-trihydroxybenzene. Then, using the co-precipitation method in accordance with the literatures, different amounts of ZnO nanoparticles obtained by the reaction of sodium bicarbonate and zinc acetate at different concentrations (0.04-0.24 M) in the presence of polyethylene glycol were decorated on the support material by adding the synthesized BD-g-C3N4. The electronic and morphological properties of the nanomaterial with the highest antimicrobial effect were characterized by FTIR, Uv-Dr, XRD, SEM and SEM-EDX. Antibacterial (Gram - and +) and antifungal activities of the prepared ZnO@BD-g-C3N4 nanocomposite were tested on Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) ATCC 27853, Escherichia coli (E. coli) ATCC 25922, Bacillus subtilis (B. subtilis) ATCC 6633, Staphylococcus aureus (S. aureus) ATCC 25923 and Candida albicans (C. albicans) ATCC 10231 microorganisms by agar well diffusion method with minor changes. As a result, the ZnO@BD-g-C3N4 nanosheets materials tested in the study showed antibacterial activity on Gram (+) bacteria S. aureus and Gram (-) bacteria P. aeruginosa. However, no antifungal activity was observed on yeast C. albicans.