Sosyal medyanın arkasında saklanan zenofobi ve nefret söylemi; Türkiye'de yaşayan Arap etnik kökenli kişiler, Twitter örneği (X)
Xenophobia and hate speech hidden behind the social media; People of Arab ethnic origin living in Turkey, example of Twitter (X)
  1. Tez No: 886389
  2. Yazar: AHLEM TRIKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR EMİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Arap etnik kökenli kişilerin sosyal medya platformlarında maruz kaldığı zenofobik ve nefret içerikli söylemleri incelemeyi hedefler. Araştırmanın kökeni, sosyal medyanın gücünün giderek artması ve bu platformların toplum üzerindeki etkisinin derinleşmesiyle ortaya çıkan kaygılardan geliyor. Özellikle X gibi geniş kitlelere ulaşabilen ve bilgi paylaşımının hızlıca gerçekleştiği platformlarda, zenofobik ve nefret içerikli mesajların etkisinin artmasıyla birlikte kolayca yayılıyor. Arap kökenli kişiler, Türkiye'nin sosyal medya sahnesinde sıklıkla hedef alınıp ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Bu çalışma, bu tür nefret söyleminin kökenlerini ve yayılma mekanizmalarını anlamayı hedefler. Toplumsal çatışma ve ayrımcılıkla ilgili önemli bir konu olan bu durum, sosyal medyanın etkisiyle daha geniş kitlelere ulaşıp toplumsal dokuda derin izler bırakmaktadır. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki sosyal medya platformlarında Arap etnik kökenli 20-25 yaş arası öğrencilere yönelik zenofobik ve nefret içerikli mesajların ya da paylaşımların yayılmasının, toplumsal uyum ve barışı tehdit ettiği sonucuna varmıştır. Bu nedenle, bu tür nefret söyleminin önlenmesi ve azaltılması için toplumsal farkındalığın artırılması, eğitim ve bilinçlendirme kampanyalarının düzenlenmesi ve etkili yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu adımların atılması, sadece Arap kökenli öğrencilerin değil, toplumun genel refahı ve toplumsal uyumu açısından da hayati öneme sahiptir. Araştırmanın soncunda, Türkiye'deki sosyal medya platformlarında Arap kökenli öğrencilere karşı yaygın olarak zenofobik ve nefret içeren paylaşımların yapıldığı gözlemlenmiştir. Bu tür paylaşımlar, sadece bireylerin psikolojik sağlığını olumsuz etkilemekle kalmayıp aynı zamanda toplumsal entegrasyon süreçlerini de ciddi şekilde zorlaştırmaktadır. Arap kökenli öğrencilerin maruz kaldığı ayrımcılık ve nefret söylemi, toplum içindeki varlıklarını kabul ettirmeleri ve topluma entegre olmalarını engellemektedir. Özellikle genç Arap kökenli kişiler, bu tür negatif etkilerle karşılaşarak eğitim ve sosyal yaşamlarında zorluklar yaşamakla kalmayıp aynı zamanda farklı bir ülkede okumanın avantajlarından biri olan farklı kültürden kişiler tanımanın önemi ortadan kalkmış oluyor. Bu durum, eğitim sisteminin ve toplumun genel olarak gençlerin sağlıklı gelişimini destekleme görevine zarar veriyor. Dolayısıyla, bu sorunun çözümü için gençlerin sosyal, psikolojik ve eğitimsel destek alabilecekleri etkili programların oluşturulması ve uygulanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the xenophobic and hate speech directed at individuals of Arab ethnicity on social media platforms in Turkey. The research stems from concerns that have arisen with the increasing power of social media and its deepening impact on society. On platforms like X, which can reach large audiences and facilitate rapid information sharing, xenophobic and hate speech messages are easily disseminated and amplified. Arab individuals are frequently targeted and subjected to discrimination in Turkey's social media landscape. This study seeks to understand the origins and dissemination mechanisms of such hate speech. This issue, which is significant in relation to social conflict and discrimination, reaches a wider audience through social media and leaves deep marks on the social fabric. The research concluded that the spread of xenophobic and hate speech messages or posts targeting Arab students aged 20-25 on social media platforms in Turkey threatens social harmony and peace. Therefore, it is necessary to increase societal awareness, organize education and awareness campaigns, and implement effective legal regulations to prevent and reduce such hate speech. Taking these steps is vital not only for the well-being and social cohesion of Arab students but also for the overall welfare of society. The research showed that xenophobic and hate speech posts targeting Arab students are widespread on social media platforms in Turkey. These posts negatively impact not only the psychological health of individuals but also seriously hinder social integration processes. The discrimination and hate speech faced by Arab students prevent them from being accepted within society and integrating into it. Particularly, young Arab individuals face difficulties in their education and social lives due to these negative effects, and the significant advantage of studying in a different country meeting people from different cultures is lost. This situation harms the educational system's and society's general role in supporting the healthy development of young people. Therefore, it is important to create and implement effective programs that provide social, psychological, and educational support to young people to address this issue.