Kentsel açık alanların sosyal medya hesaplarının iletişim performansını arttıracak bir rehber hazırlanması: İstanbul Kemerburgaz kent ormanı örneği
Preparing a guide to increase the communication performance of social media accounts of urban open spaces: The case of İstanbul Kemerburgaz city forest
  1. Tez No: 727016
  2. Yazar: HAZAL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyanın dijitalleşen yeni teknoloji çağına girmesiyle birlikte insanlar da bu gelişime hızlıca uyum sağlamıştır. Değişen teknoloji ve farklılaşan kültürel değerlerle birlikte son yıllarda insanlar, geleneksel yöntemlerle yayılan bilgileri takip etmek yerine, teknoloji ve internet aracılığıyla sağlanan çeşitli bilgileri kolaylıkla edinmeyi tercih etmektedir. Bilgi teknolojilerinin ve iletişim araçlarının gelişmesiyle birlikte birçok kavram değişime uğrarken, medya iletişim araçları bu değişimden en çok etkilenenler arasındadır. İnternetin zaman içerisindeki bu gelişimi, medya iletişim araçları içerisinde“sosyal medya”kavramını ortaya çıkarmış ve bu kavram kullanıcıların çeşitli içerikler ürettiği, internet tabanlı ve etkileşime dayalı iletişim sunan dijital ağlar olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda sosyal medya platformları, yalnızca kişilerin değil, kurumların da vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ve nitekim artık kurumların başarıları sadece sundukları hizmet ile değil, bununla birlikte sosyal medya platformları üzerinde müşterileriyle kurdukları etkileşim ve sosyal medya hesaplarını etkin yönetip yönetmedikleriyle ölçülmeye başlanmıştır. Globalleşme, kentleşme ve teknolojik gelişmeler nedeniyle kentlerin de, yeni gereksinimlere yanıt verecek şekilde kendi çalışmalarını adapte etmesi ihtiyacı doğmuştur. Günümüzde sosyal ağlar, kentin yönetim birimleri ile kullanıcılar arasında etkileşimi kuvvetlendiren bir kavram olarak dikkat çekmektedir. Bu sebeple, kentsel açık yeşil alanlarda sosyal medya kullanımları ve hesapların yönetim şekli önemli bir husus haline gelmektedir. Bu doğrultuda bu tezin temel amacı, farklı şehirlerdeki kentsel açık alanlardan parkların sosyal medya platformlarındaki görsel ve metinsel öğelerini inceleyerek, etkinlikleri ve etkileşimlerini analiz etmek, bununla birlikte İstanbul Kemerburgaz Kent Ormanı örneklemi üzerinden yola çıkarak parkların iletişim performanslarını artırıcı bir rehber oluşturmaktır. Araştırmanın evreni ve örneklemi; tezin amacıyla uyumlu olarak, yeterli ve tutarlı sonuçlar elde etmek için bilgi ve içerik açısından zengin vakaların seçimini ifade eden amaçlı örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 4 farklı kaynağa göre“dünyanın en etkileyici kent parkları”sıralamalarında yer alan toplam 46 park araştırmanın evrenini oluştururken; örneklemini ise, belirlenen kriterlerle çalışma kapsamına dahil edilen 11 kent parkının resmi Instagram profilleri oluşturmaktadır. Örneklem olarak alınan bu parkların (Balboa Park, Bryant Park, Buen Retiro Park, Central Park, Ibirapuera Parkı, Milenyum Park, Park Güell, Prospect Park, Royal Botanik Bahçeleri, The High Line Park ve Kemerburgaz Kent Ormanı) kurumsal Instagram profillerinin 1 Ekim - 31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki 12 haftalık Instagram paylaşımları, katılımcı gözlem ve içerik analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında ilk olarak teorik bilgiler ve kavramsal çerçeveler oluşturularak, kentsel açık alanların tanımları, sınıflandırmaları ifade edilmiş ve sosyal medya kavramı, kavramın tarihsel gelişimi, özellikleri ve kullanım alanları literatür araştırması temelinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tez çalışmasının sonraki bölümünde, araştırmanın önemi ve araştırmadaki platform seçimi, verilerin toplanması ve yöntemi açıklanırken, araştırmanın içeriğini oluşturan kent parklarının sosyal medya hesaplarının tespit edilmesi ve içeriklerine göre sınıflandırması katılımcı gözlem ve içerik analiz yöntemleriyle belirlenmiştir. Kent parkların Instagram paylaşımlarının görsel ve içerik değerlendirmesi için karma bir yöntem kullanılmıştır. Ardından, belirlenen parkların sosyal medya hesapları ve içerikleri detaylı olarak irdelenerek, parkların iletişim performanslarını artırıcı bir değerlendirmeye varılmış, son olarak da rehber niteliğinde oluşturulan sonuçlar ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında katılımcı gözlem ve içerik analiz yöntemi kullanılarak yapılan analizler doğrultusunda kent parklarının Instagram profillerinde paylaşım sıklıklarının, görsel ve metinsel içeriklerinin oldukça farklı frekansta olduğu tespit edilmiştir. Analiz kapsamına alınan kent parklarının Instagram profillerinde paylaştıkları görsellerin daha çok parkın genel görünümü olduğu, metinsel olarak ise park ile ilgili bilgilendirici ve tanıtıcı içeriklere yer verildiği tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, iletişim performansı değerlendirmesi sonucunda, ilgili parkların birçoğunun, sosyal medyanın interaktif olanaklarına uyum sağladığı, tutarlı ve düzenli olarak paylaşım yaptıkları görülmektedir. İstanbul Kemerburgaz Kent Ormanı örneğinin profili detaylı olarak incelendiğinde; sosyal medyanın katılımcı, hızlı ve dinamik yapısına uyumlu olarak içerik ürettiği, ancak parkın genel görünümüne ve parkla ilgili bilgilendirici içeriklere çok fazla yer vermediği tespit edilmiştir. Son olarak, günümüzde dijitalleşen çağın getirisi olan sosyal medya sayesinde hızlı, etkili ve kolay iletişim sağlanabildiği ve bu duruma adapte olan kurumların başarılı bir iletişim performansı sergilemenin yanı sıra sundukları hizmetin kalitesinin de etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the world entering the new age of digitalized technology, people have adapted to this development quickly. In recent years, along with the changing technology and diverging cultural values, people prefer to obtain various information provided through technology and the internet rather than tracking information disseminated by traditional methods. While many concepts have changed with the improvement of information technologies, media communication tools are the most affected by this change. The development of the internet over time has introduced“social media”as a term referring to media communication tools and digital networks that offer internet-based and interactive communication, where users produce various content. Nowadays, social media platforms have become an indispensable part of not only individuals, but also institutions. The success of institutions can be measured not only by the service they offer but also by the interaction they establish with their customers on social media platforms and whether they manage their social media accounts effectively. Due to globalization, urbanization, and technological developments, cities have also needed to adapt their works to respond to new requirements. Recently, social networks have become a concept that strengthens the interaction between the city's administrative units and users. Therefore, nowadays the use of social media in urban open green spaces and the management of accounts become a crucial issue. Instagram, a visually oriented platform, creates an environment where photos and videos can mean more than words. The Instagram platform is not only used for personal reasons but also for business purposes by various institutions and organizations. Since it is the most popular social tool for communicating and providing interaction, the Instagram platform has been identified as a data source in this study. In this study, which aims to evaluate the content shared on the official Instagram profiles and profiles of urban parks and analyze their activities, a descriptive research design was used as the basis. Based on this research design, it is aimed to determine the current status of shares of urban parks on Instagram accounts. Accordingly, the essential purpose of this thesis is to analyze the activities and interactions of urban open spaces in different cities by examining the visual and textual elements of their parks on social media platforms. Additionally, based on the sample of Istanbul Kemerburgaz City Forest, it is necessary to create a guide that will improve the communication performance of parks. Within the scope of the thesis, three hypotheses have been determined to determine the communication performance of social media accounts of urban open spaces by the above objectives. Hypothesis 1: The fact that urban parks manage their corporate Instagram accounts correctly, effectively, and actively increases the communication performance of the target audience with the parks. Hypothesis 2: Images and message contents shared on corporate Instagram accounts belonging to parks contribute to people learning about parks and getting to know parks closely. Hypothesis 3: The frequency, consistency, variety of visual, and message contents of the posts that parks share on their corporate Instagram account ensure that the number of followers and interaction of the accounts increases. The universe and sample of the research; purposeful sampling, which expresses the selection of cases rich in information and content, has been determined in order to obtain sufficient and consistent results in accordance with the purpose of the thesis. While a total of 46 parks, which are“the world's most impressive urban parks”, according to 4 different sources, constitute the universe of the research, the sample consists of the official Instagram profiles of 11 city parks included in the scope of the study with the determined criteria. The 12-week Instagram posts taken as a sample between October 1 and December 31, 2021 of the corporate Instagram profiles of these parks, were analyzed by participant observation and content analysis methods. (Balboa Park, Bryant Park, Buen Retiro Park, Central Park, Ibirapuera Park, Millennium Park, Park Güell, Prospect Park, Royal Botanic Gardens, The High Line Park and Kemerburgaz City Forest). Within the scope of the study, prelusively, theoretical information and conceptual frameworks were created, the definitions and classifications of urban open spaces were expressed, and then the concept of social media, its historical development, and features, usage areas, and platforms were discussed in detail based on literature research. In the next part of the thesis, while the importance of the research, choice of platform, collection of data, and the method is explained, the determination of the social media accounts of the urban parks that make up the content of the research and the classification according to their content, participant observation, and content analysis methods are also determined. A mixed-method is used for the visual and content evaluation of the Instagram posts of urban parks. In order to keep Instagram analytics free of seasonality or extraordinary agendas, a shorter timeframe is more sensitive to extraordinary influences than a longer timeframe. In this direction, temporal categorization of Instagram data analysis has been determined to define an effective and reliable basis. The time interval in the analysis of the thesis was determined as 01.10.2021 – 31.12.2021, a total of 12 weeks. In this process, within the scope of the research, the participant observed the shares of Instagram profiles determined as a sample within a specified time interval, and the contents of these profiles were recorded in excel format. A total of 739 shares of urban parks made from corporate Instagram accounts within the specified date range were evaluated using the content analysis method. To decode the data collected in the content analysis, the themes collected by Ginsberg (2015) in 11 categories were used and the themes were recreated according to the characteristics of the visuals shared by the surveyed parks between the determined dates, and a coding chart was created. 13 subthemes were identified and coding and analysis were carried out according to these themes. The classifications made in this coding chart were primarily evaluated in two categories the type of posts, video/animation, and photography/visual for 739 contents of the parks included in the scope of the research between the specified dates. The visual contents of the posts included in the study were evaluated in a total of 7 subcategories. These categories are determined as; general view of the park, visitors and the park, content created by visitors, humor/entertainment, creatures living in the park, graphic/visual, event/experience/organization images. Finally, another subcategory covers the message content of posts. The message contents of the posts were also evaluated in 4 categories. These categories are defined as standard description, information/ promotion, celebration/ commemoration, event/announcement. After all these analyzes, the findings obtained were interpreted. In line with the analyzes made using participant observation and content analysis method within the scope of the research, it has been determined that the frequency of sharing, visual and textual content in the Instagram profiles of the city parks are quite different. It has been determined that the images shared by the urban parks included in the analysis on their Instagram profiles are mostly the general view of the parks, and textual informational and promotional content about the parks are included. In addition, as a result of the communication performance evaluation, it is seen that many of the relevant parks adapt to the interactive opportunities of social media and share consistently and regularly. When the profile of the Istanbul Kemerburgaz City Forest sample is examined in detail; it has been determined that social media produces content by its participatory, fast, and dynamic structure, but does not give much space to the general view of the park and informative content about the park. Last but not least, it has been determined that rapid, effective, and easy communication can be achieved thanks to social media. The result of the digitalizing age and the institutions that adapt to this situation have a successful communication performance as well as affecting the service and quality they offer.