Hemodiyaliz hastalarında öz-bakım gücü ve konfor düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between self-care power and comfort level in haemodialysis patients
  1. Tez No: 886395
  2. Yazar: SİBEL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırma hemodiyaliz hastalarında özbakım gücü ve konfor düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma Adana İlinde yer alan altı diyaliz merkezindeki 320 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği ve Hemodiyaliz Konfor-II Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's test, One-Way ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 47,95±6,53 yıl olup, %50,3'ü kadın, %24,7'si lisans mezunu, %32,8'i ev hanımıdır. Öz Bakım Gücü Ölçeği toplam ve diyet, ilaç kullanımı, hijyenik bakım, kendini izleme, ruhsal durum alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 27,38±7,55, 7,32±2,85, 5,55±1,98,5,13±2,15, 6,05±1,96, 3,32±1,72 olarak, Hemodiyaliz Konfor Ölçeği-II Ölçeği ise toplam ve fiziksel ferahlama, fiziksel rahatlama, psikosipiritüel rahatlama, psikosipirütüel güçlenme, çevresel güçlenme, sosyokültürel rahatlama alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 87,47±14,23, 11,75±4,01, 16,14±2,75, 27,22±6,03, 15,16±4,02, 6,05±2,36, 11,15±2,84 olarak bulundu. Hastaların Öz Bakım Gücü Ölçeği'nden aldıkları toplam puanlar ile Hemodiyaliz Konfor-II Ölçeği toplam puanlar arasında pozitif yönde, istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between self-care power and comfort level in haemodialysis patients and was conducted with a descriptive and correlational design with 320 patients in six dialysis centres in Adana. Data were collected with an Information Form, Self-Care Agency Scale and Haemodialysis Comfort Scale Version II and evaluated using descriptive statistics, Student's test, One-Way ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman's Correlation Interval. Patients' mean age was 47,95±6,53 years, 50,3% were women, 24,7% had a bachelor's degree and 32,8% were housewives. Mean scores from the Self-Care Agency Scale and from the drug use, diet, hygienic care, self-monitoring, and mood subscales were 27,38±7,55, 7.32±2,85, 5,55±1,98,5.13±2,15, 6,05±1,96, and 3,32±1,72, respectively. Mean scores from the Haemodialysis Comfort Scale Version II and from the physical relief, physical relaxation, psychospiritual relaxation, psychospiritual empowerment, environmental empowerment, sociocultural relaxation subscales were 87,47±14,23, 11,75±4,01, 16,14±2,75, 27,22±6,03, 15,16±4,02, 6,05±2,36 and 11,15±2,84, respectively.